אני לא סינדרלה

נסיכה יפה נישאת עם בגרותה לנסיך קסום שבדרך כלל גם מציל את הצעירה-תמימה-חסרת הישע, נשמע לכן מוכר? אכן, זוהי לרוב תמצית סיפורי הילדים והאגדות ששמענו בילדותנו. אז מה קורה כשהנסיכה כלל לא מעוניינת להתחתן? או כשהיא מעדיפה להתחתן עם מישהו אחר? אולי אפילו, אבוי, עם בן כפר עני? ספרי ילדים הם מקור נפלא ללמוד על תפקידים במשפחה, דימוי עצמי, העדפות מגדריות, הליכות, נימוסים, ועל שייכות, ומשום כך מהווים גם מקור להיכרות והתמודדות עם סטריאוטיפים מגיל צעיר.

בסיפורי ילדותנו סופר תמיד סיפור אחד, בעל מסר ברור לגבי תפקידי האישה, הבעל והמשפחה. אולם היום, כאימהות, תשמחו בוודאי להכיר, לקרוא ולהקריא לילדיכן ספרים עם מסר מעודן ואלטרנטיבי, שובר מוסכמות וסטריאוטיפיים, כזה שמציג את העולם בצורה מעט יותר ריאליסטית, ומעניק לילד את האפשרות לבחור, להאמין בעצמו, גם ובמיוחד אם הוא אינו מזדהה מטבעו עם המסר הרווח. ספרי ילדים, המקוריים והמתורגמים, הם כלי מקורי ונהדר לפיתוח והכרת מסרים שוברי מוסכמות, ודרך להתמודד עם מגוון נושאים. לרוב, הדרך המומלצת היא לספר את הסיפור ולפתח שיחה עם הילד לאחר מכן. ערכנו עבורכן את 9 הספרים המומלצים.

  1. את הספר "הנסיכה חכמולוגה" כתבה ואיירה בבט קול. בסיפור, נסיכה עשירה שחיה בארמון עם החיות שלה ולא רוצה להתחתן, אבל בגלל שאימא שלה לוחצת עליה למצוא בעל, היא מעמידה שורה של חתנים תאווי בצע במשימות מסכנות חיים. הספר לא נגמר בחתונה, כתוב בסגנון מחוצף, והאיורים הם תענוג לעיניים. 
  2. בכלל, קול היא סופרת ילדים נועזת, היא כתבה גם את הספר המצחיק "דוקטור נביחא ומשפחת פאדיחה" על משפחה חביבה אך וולגרית שחבריה סובלים מגזים, תולעים, כינים, עישון יתר, וכדומה,  מהסבא ועד התינוק. דרך הסיפור הקוראים לומדים להתייחס לנושאים האנושיים האלה באמפטיה ולא בפלצות אך יחד עם זאת, על חשיבות השמירה על היגיינה.
  3. עוד סיפור על נסיכה יוצאת דופן הוא "הנסיכה האבירה" מאת קורנליה פונקה, המספר על נסיכה שמצליחה להיות לוחמת קשוחה יותר משלושת אחיה ומסרבת להינתן כפרס לאביר שינצח בקרב. סיפור פמיניסטי חינני שכן נגמר בחתונה, אך עם הפתעות.
  4. את "פילים לא רוקדים בלט" אפשר לקרוא כסיפור על בנות שמנמנות ומה שמצופה מהן, או יותר מזה, על קיטלוג לפי מראה חיצוני. גיבורת הסיפור היא הפילה אסמרלדה שרוצה לרקוד בלט, ולמרות שזה קשה ומסובך בתחילה, היא מצליחה. כתבה פני מקינלי.
  5. עוד ספר מומלץ במיוחד לאימהות הוא "רוני ונומי והדב יעקב" מאת מאיר שלו, עם האיורים של יוסי אבולעפיה. ספר השובר מוסכמות בהרבה היבטים, אחד מהם הוא השפה בה משתמש שלו, על משחקי המילים המקוריים שלו. התאהבות מובטחת בדמויות ההורים בסיפור, אימא של נומי ורוני, גבוהה מאד, לא יפה במיוחד, מבריקה ומאוהבת לגמרי בבעלה, אבא של רוני ונומי השמנמן-קירח-נמוך, חולם החלומות, שניהם עובדים בגן החיות וחיים בהרמוניה מושלמת. הזדמנות לפגוש אהבה ותשוקה אצל זוג שנראה לגמרי אחרת מהנסיכים באגדות.
  6. אותו זוג יוצרים, שלו ואבולעפיה, כתבו גם את "אבא עושה בושות" המקסים שמציג חלוקת תפקידים אלטרנטיבית, בה האם היא כתבת טלוויזיה קרייריסטית, והאב הוא ההורה שנמצא בבית וצמוד יותר לילד. אבל לאביו של הילד אפרים יש מנהגים שגורמים לאפרים להתבייש, ורק תחרות עוגות בגן, שמתחילה בקטסטרופה, גורמת לאפרים להבין שאבא הוא בעצם יחיד ומיוחד ויש להתגאות בו.

  7.  "אמבטים" של נורית זרחי עם איורים של רותו מודן, הוא מעין אגדה מופלאה וחכמה על איש שמהסס לאפשר לעצמו להתאהב באישה לא שגרתית מחשש מביקורת חברתית. דרך סיפור על גבר "מרובע" ובת ים נועזת, שמתכתב עם אגדת בת הים של אנדרסן, זרחי מאפשרת לקורא הצעיר לחשוב על חברות או אהבה לא מקובלים, עם ילד או ילדה, כעל דבר אפשרי וחיובי.

  8. מסר דומה מגיע מהספר הנפלא "הנסיכה תבוא בארבע", מאת הסופר הגרמני וולפדיטריך שנורה. צבוע ממין נקבה, מכוערת ומצחינה, מצליחה לשכנע את המספר, שנמצא בסיור בגן החיות, שיזמין אותה לביתו. התירוץ, אם יזמין אותה לקפה אצלו, יוסר הכישוף שיש עליה והיא תשוב להיות נסיכה.

  9.  ספרה של נעמה בנזימן "הכובע הגבוה של אלברט" הוא סיפור יפה ורגיש שמאוייר נפלא, על ילד שמוצא את הייחוד שלו לאו דווקא בחיצוניות או קישוטים שהוא מתקשט בהם. הוא מספר על הילד אלברט שתמיד חבש כובע מיוחד על ראשו, כובע גדול ויפה שמשך אליו תמיד תשומת לב אך גם הגביל אותו. אמו טיפחה את הקשר בינו לבין הכובע ואף התקינה עזרים מיוחדים כדי שיהיה לו נוח, יום אחד העיפה הרוח את הכובע והוא נעלם, אלברט חשש מתגובתה של האם וגם מכך שאבד לו ייחודו וכעת לא ישימו אליו לב.

"פילים לא רוקדים בלט" הוצאת שבא

"פילים לא רוקדים בלט" הוצאת שבא