מסודרות
שכטר בוטיק (צילום: חיים אפריאט) 

שכטר בוטיק (צילום: חיים אפריאט) 

חלקנו נקנה איזה אביזר משלים לבית, נחליף סופסוף את הנורות השרופות בבתי המנורה, נעקור עשבים שוטים מהגינה כאילו הבחנו בהם בפעם הראשונה, חלקנו נגדיל לעשות ואפילו נצבע את הבית, רובנו "נקרע" את הבית בניקיונות, אבל מה שלא כולם יודעות זה, שמה שייתן לנו את תחושת הזיכוך השלמה ביותר הוא- סידור מגירות.

 

לא רק בפסח. ראש השנה ויום הכיפורים שאחריו מביאים עימם רוח של התחדשות, למסורתיים שבינינו יש את מנהג ה"תשליך", והתרגום שלו אל שפת היום-יום יהיה, סידור מגירות. סידור מגירות זה הקתרזיס החדש. קבוצות לא מבוטלות של נשים, שמתרגלות דרך קבע סידור מגירות (וארונות בכלל) בליווי רבנית על פי ההלכה וכך, מסתבר, הן מיישבות הדורים בתוכן ואפילו מגיעות להבנה עמוקה בנושאים כמו אימהות, נישואים וקריירה. הסברה היא כי סידור מגירות משול לסידור הנשמה. כשחושבים על זה, יש בכך לא מעט היגיון. אדם שנוטה לחיות את חייו בכאוס סביבתי, סביר להניח שגם פנימיותו נמצאת במקום של בלבול ואי סדר.

נכון, מגירות נוטות להתבלגן, זה הטבע שלהן, בדיוק כמו הנשמה שלנו שפוגשת מדיי יום חוויות/אירועים היוצרים אצלנו ריאקציה כזו שעלולה לערער אותנו ולהוציא אותנו מאיזון. אבל החוכמה היא, לתרגל באופן קבוע "סידור מגירות" כך שאחרי כל מגירה שסידרנו (בקצב שלנו, לא חייבים את כל הבית ביום אחד) נרגיש איך סבך החבלים הכהה הזה שמכביד עלינו, אט אט מתיר את קשריו וקרני אור דקיקות מתחילות להאיר ולחדד את המחשבה, את התחושות והרצונות האמיתיים שלנו. מהנקודה הזו, יכול לקרות רק טוב, ברב המקרים. אחרי שהארנו את הסיבות הרוחניות לפיהן כדאי ומומלץ לכן לשמור על מגירות מסודרות, הינה כמה טיפים פרקטיים שיעזרו לכן לעשות זאת.

 

טיפ #1 שקיות אשפה

לפני שאת ניגשת למלאכת סידור מגירה, מכל סוג, ביגוד, הנעלה, מטבח, צעצועים ובעצם כל מה שיש לו משטח, שיכול להכיל, קחי איתך גליל שקיות אשפה. כמעט בכל מגירה שתסדרי, תזדקקי לשקית אשפה, כזו שבאמת תגיע לפח. הכיני אותה מראש, כשאין לך שקית בהישג יד, סיכוי גדול שתתני מבט נוסף בפריט שאת ממש אבל ממש לא צריכה. לדוגמא: המסקרה הזו בת מאתיים, ואין בה ולו מעט נוזל בכדי להציל את חייה, אבל, באין שקית את מתעצלת ללכת עד למטבח לשלוף אחת וככה הופפפ- חזרה המסקרה המיובשת למגירה. שקית נוספת תשמח לשמש כשקית לנזקקים. אין צורך להכביר במילים אודות החסד הגדול הכרוך בנתינה למי שבאמת אין והרי לך יש כל כך הרבה. אגב, אם בתהליכי זיכוך עסקינן, הרי שלהרפות ולשחרר חפצים לא דרושים יכולים רק להעצים את תחושת הזיכוך שלך, ואם נתינה מעורבת אז בכלל, את הולכת לגן עדן- בדוק!

תומיק- נגריית בוטיק (צילום דופלט)

תומיק- נגריית בוטיק (צילום דופלט)

טיפ #2 לקפל!

כל מה שניתן לקיפול, תחת קטגוריית בדים מן הסתם- למעט שמלות ומעילים, יש לקפל. אם את מאלו שמרוקנות את תוכן סל הכביסה הנקייה לארון כמו שמרוקנים את דליי האוכל לדולפינים, את במצב שאינו בר תיקון, אבל גם אם את שונאת לקפל, את צריכה להבין שמקופל זה סדר, מקופל זה מיגדלים, זה חיילים, מקופל עשוי להיות הוא הוא האושר.

 

טיפ #3 חלקי לנושאים

עוזר במיוחד כדי למצוא את מה שמחפשים, עזבי שטויות, לא מחפשים. כשאת יודעת שהבית שלך מאורגן לפי נושאים, הרגליים שלך יודעות בדיוק לאיזה חדר ללכת והידיים שלך ניגשות במהירות למטרה ושולפות אותה החוצה. לדוגמא, בארון הבגדים, חלקי את הבגדים לפי זהותם הבסיסית, אם כי גם לנושא הזהות יש תתי קטגוריה, אחת מהן היא צבע. נסי לסדר את החולצות שלך לפי צבעים, לא תאמיני למראה הארון שלך, שלפתע יראה לך כמו קטלוג בייסיק של אחת מרשתות האופנה, שלא לדבר על תחושת הנוחות והקלות שתחושי בבואך לבחור מה ללבוש. 

דוגמא נוספת ומומלצת מאוד ליישום שיטת הנושאים היא בצעצועים לילדים, או לצעצועים של מבוגרים, גם להם צריכה להיות מגירה ספציפית. מאוד חשוב להקנות לילדייך הרגלי סדר וארגון מגיל קטן ואחת הדרכים לעשות זאת היא לבנות עבורם ויחד איתם את שטח המשחק שלהם. לשם כך תזדקקי לקופסאות אחסון בכל מיני גדלים, שאת יכולה לרכוש בכל חנות לכלי בית. וכך , את וילדיך יוצרים קופסה למכוניות, קופסה לבובות, קופסה לכלי אוכל , קופסה לפלסטלינה, קופסה למשחקי קופסה וכן הלאה. חלוקת הנושאים גם כאן, מאפשרת גישה מהירה , פרקטית ומעל הכל סוללת נתיב מהיר ובטוח להחזרת כל הפריטים למקום בסופו של יום.

 

טיפ #4 אין כמו קופסאות

בהמשך לטיפ 3, זו כבר עובדה קיימת שלא כל קופסא זקוקה למכסה, ובעידננו היום, יש לו מעט קופסאות אטרקטיביות שמסתובבות להן מרוצות ושמחות בחלקן. יש קופסאות פלסטיק על גלגלים שמתגלגלות להן בסטייל אל מתחת למיטה, יש קופסאות פח יפיפיות שיכולות גם לשמש כפריט עיצובי וגם לאחסן בתוכן מה שלא תחליטי- כלי תפירה, סיכות שיער, מכוניות צעצוע קטנות, שלטי טלוויזיה ותרופות. יש קופסאות נישה שנועדו לשכב בתוך מגירות, יש מגוון סוגים של קופסאות וגם אם את לא קופסתולוגית גדולה, את צריכה להבין שהן יכולות להקל עליך משמעותית ולעזור לך ביצירת הסדר והארגון אותם את מבקשת.

 

טיפ #5 תליה בארונות

למען הסדר הטוב, אחרי שחילקת לנושאים וצבעים, לכי על גובה. כל כך נעים להיכנס/לפתוח ארון תליה שבחציו האחד תלויים הפריטים הארוכים יותר ובחציו השני הקצרים, אלו שמאפשרים לאחסן תחתם מגפיים גבוהים.אין צורך להכביר במילים. נסי את זה.

 

טיפ #6 מגירת/ ארון הפלסטיקים במטבח

משום מה, מגירת הפלסטיקים נראית לנו כמו נושא זניח, כמי שאינו ראוי למציאת ארון או מגירה מתאימים. לא כמו כוסות וצלחות חלילה שהן כאילו הסיבה הקיומית שבשבילה נכנסו למטבח מלכתחילה. את כלי הפלסטיק אנחנו דוחפים למקום שיעדנו עבורו וחושבים לעצמינו " אני אסדר את זה אחר כך..." אבל, כלי הפלסטיק הם כמו חגבים בדרום הארץ, הם פשוט מתרבים!!! התחלת עם כלי או שניים, עד שיום אחד את מוצאת את עצמך עם עשרות קופסאות ועשרות מכסים שלא בהכרח מתאימים לקופסאות שיש לך ונדירות הפעמים בהן רצית לרוקן את סירי השבת או לקחת קופסת פירות לים והצלחת על הניסיון הראשון לקלוע עם המכסה הנכון. מתיש! אז הינה מה שכדאי לעשות. דבר ראשון, פני לכך ארון. או מגירת סירים עמוקה אבל תני להן מרחב. אחר כך בדקי את הנבחרת שלך, למי יש מכסה מתאים (במקרה הזה מומלץ מכסה) ומי במצב רעוע ויכול לעשות את דרכו לאחת השקיות שדיברנו עליהן בהתחלה (ראי טיפ 1). הנבחרת הסופית עולה לשלב הארגון. קחי את הקופסה הגדולה ביותר, זו תהיה קופסת המכסים שלך, מסודרים למשעי מהגדול ועד לקטן, מהמרובע, לעגול. יתר הקופסאות יערמו לפי צורתן , שוב מהגדולה ביותר, לקטנה ביותר. אם בא לך ממש להגדיל ראש, את מוזמנת לקחת טוש (לורד) בלתי רחיץ, ולמספר את הקופסאות שלך באותו המספר שתתני למכסים וכך תדעי בוודאות- It's a Match!

 

טיפ #7 ארגון נעליים

נעליים זה סיפור מוכר, יש לנו המון מאלה, לא תמיד קל לנו לוותר עליהן, ולרוב אין לנו מספיק מקום לנעליים. ראינו לא מעט פתרונות יצירתיים, אף מוזרים לאחסון נעליים. יש נשים בעלות חדר רק לנעליים (אישה ברת מזל), ויש את זו המאחסנת את הנעליים שלה ושל כל בני ביתה בשידת הטלוויזיה בסלון.                              להלן פתרון פשוט, נוח וזול. מתלה לנעליים. כן, אלו מהניילון עם הכיסים שקונים בחנויות כלי הבית, פשוט מאוד לתלות מאחורי כל דלת, או באגף התליה בארון. הנעליים נשמרות היטב, קל לראות אותן וקל להגיע אליהן. נכון שזהו לא פיתרון לכל סוגי הנעליים, אך בלי צל של ספק, נשים תמיד מוצאות כמה זוגות נעליים שטוחות שישמחו לקבל כיס פלסטיק ראוי במתלה, במקום להידחף ולהילחם על מקומן בערימת הנעליים, איפה שלא תהיה.

הרמוניה לבית (צילום: אסף לוי)

הרמוניה לבית (צילום: אסף לוי)

טיפ #8 הציורים של הילדים

מוקדש לאמהות סנטימנטליות

אמא יקרה, כן, הבן שלך הוא אמן בנשמתו, הגננת לא מפסיקה לשבח ואת לא יכולה שלא להעלות ציור שלו לפייסוש ולאינסטוש ולשתף את העולם בכישרון המופלא שלו, אין מה לדבר, את מגדלת את גילגולו של גוסטב קלימט ואת יודעת, את פשוט יודעת שיום יבוא והוא ירצה לראות את כל הציורים שלו מהגן נושאים פרי לכדי תערוכת ענק בסוהו, מנהטן. ועוד לא דיברנו על הציורים שהאומן הקטן חותם עליהם, "לאמא באהבה" או "אמא, את הכי יפה בעולם" והלב שלך מחסיר פעימה, שפתיך נמתחות לחיוך מלא גאווה ואז מתעקמות בבהלה כשאת מבינה שעמדת לקבצ'ץ את הצהרת האהבה המופלאה הזו ולזרוק אותה היישר לפח! כי אין מה לעשות, בואו נודה על כך, אנחנו זורקות לא מעט מהציורים שלהם, כן, לפעמים גם את אלו שנתלו על המקרר בגאווה והוחלפו במודל חדש.

יש מגוון פתרונות מגניבים מאוד לאחסון הציורים של הילדים, רובם גובלים בעיסוק כמעט סיזיפי. בכדי לקצר את זמןרמת ההשקעה, ראשית, קני קלסרים, התחילי מקלסר אחד לכל ילד, אבל קלסר גדול. רשמי את שם הילד על הקלסר. את שלב הסינון הקפידי לבצע כשאת בגפך, חלילה לא עם הילדים. אחרי מסע ארוך ומפרך בו נלחמת והלכת עם האמת שלך ובחרת באמת רק את המיטב, תייקי אותם בקלסר וחתמי אותם בתאריך. זהו, יש לך "ספר" ציורים של הילד, אולי אחד מבין רבים שיגיעו אחריו, אבל לפחות תוכלי לאחסן אותם בספרייה או בתוך ארון כשהם מקובצים ומלאי משמעות.

פתרון אחר ואולי קל יותר, הוא פשוט לצלם את הציור ולהכניס אותו למאגר התמונות. אז, את הציור המקורי ניתן להשליך בלב שלם מתוך המחשבה ש "יש לי את הציור, אני שומרת אותו...." באאאארור.