מילון אוקספורד

כשהמגמה האופנתית והתרבותית הגלובלית והרווחת היא נוחות מקסימלית וטשטוש-מגדרי, אחד הטרנדים הבולטים מגיע מתחום ההנעלה. נעלי האוקספורד הפכו לפריט חובה לעונות החורף והמעבר, לכאורה טרנד, אך למעשה סימן של חזרה לקלאסיקה ישנה וטובה.

"מנסות לשמור על אותנטיות ועל מראה המחוייט" נעלי דרבי של קאפל אוף (צילום מיכאל פיש)

"מנסות לשמור על אותנטיות ועל מראה המחוייט" נעלי דרבי של קאפל אוף (צילום מיכאל פיש)

נעלי האוקספורד לא סתם נקראות על שם העיר האנגלית המפורסמת, שהרי שם מקורן. הנעליים בעלות הסגנון המחוייט, מזוהות לאורך ההיסטוריה עם גברים ג'נטלמנים של אנגליה מהמאה ה 19. אולם למרות הזיהוי המובהק עם גברים מעונבים הפכו הנעליים עד מהרה גם לנחלתן של נשים שאימצו אותן בחום, שכן אלו היוו תחליף נהדר לנעלי העקב הלוחצות והלא נוחות של אותה תקופה. עם השנים הפכו הנעליים לפריט אופנה לחובבי הוינטאג' בעיקר, ובקרב חובבי הסטייל ההיפסטרי, ומראה הגיק-שיק. בשנים האחרונות חל מפנה, התחזקותה של מגמת הג'נדר-בלנדר, והשימוש של מעצבי-על רבים בסוג זה של נעליים, הפכו את הנעליים המסוגננות לפריט אופנתי אטרקטיבי במיוחד. האוקספורד משלימות בטבעיות את המראה האנדרוגיני, מראה נשי-גברי, הצובר תאוצה בשנים האחרונות בעולם האופנה, וקורא תיגר במידה רבה על ההגמוניה הגברית, ועל אידאל היופי הנשי המאלץ אותנו הנשים לטופף על עקבים השכם והערב.

"השילוב עם פרטים וסממנים נשיים כמו חצאית או שמלה, הוא המאתגר". אייס קיוב ICE CUBE (צילום: עידו לביא)

"השילוב עם פרטים וסממנים נשיים כמו חצאית או שמלה, הוא המאתגר". אייס קיוב ICE CUBE (צילום: עידו לביא)

נעלי האוקספורד של ימינו, עדיין משוות סטייל גברי שמרני וקפדני, ובעיצובן מנסות לשמור על אותנטיות ועל מראה מחוייט, זכר לתפירה-עילית עבודת יד שאיפיינה את האוקספורד המסורתיות, בחלקן נבחין אף בשימוש בלקה בוהקת או בגימורי תפירה צורניים המזוהים עם העיצוב המקורי. האינטרפטציות הרבות שקיבלו הנעליים במרוצת השנים הביאו למגוון רחב של סוגים, בהם האוקספורד על עקבים, עבור אלו שחושקות בסטייל ופחות בנוחות, או אוקספורד בעלות סוליית "טרקטור" סוליית גומי בגימור גס. הצבעוניות התפתחה גם היא, וניתן למצוא היום אוקספורד בצבעים מגוונים, בניגוד לצבעים המקוריים שכללו בעיקר שחור וחום, בימינו, לצד הצבעים הקלאסיים, נפוצות אוקספורד בגוונים כהים- בורדו, יין, וכחול כהה, בהירים כמו ורוד ולבן, עתידניים בצבעי המטאל, הכסוף והזהב, וכך גם שילובי צבעים מנוגדים שחור-לבן או ורוד-חום, ומשלימים כמו לבן-אפור, צהוב-בז'.

1.  סקופ  (צילום: עמירם בן ישי) 2.  קלארקס   (צילום שחר אשרת) 3.  Adika  (צילום טל קרת)    4. נעלי  TOGO  (צילום עמירם בן ישי) 5.  ניין ווסט  (צילום מנחם עוז) 6.  גלי - נשים (צילום מנחם עוז)

1. סקופ (צילום: עמירם בן ישי) 2. קלארקס  (צילום שחר אשרת) 3. Adika (צילום טל קרת)

4. נעלי TOGO (צילום עמירם בן ישי) 5. ניין ווסט (צילום מנחם עוז) 6. גלי- נשים (צילום מנחם עוז)

עם מה נשלב?

קלאסיקה תמיד תעבוד באופן מושלם עם קלאסיקות אחרות בהן ג'ינס, פריטים שחורים או אפורים, אולם דווקא השילוב עם פרטים וסממנים נשיים כמו חצאית או שמלה, הוא המאתגר, וייצור איזון מעניין ומרענן.

שילוב עם פריטים נוספים בעלי סממנים גבריים כמו חולצת עניבה או מכנסיים מחוייטים, למרות התיאום, יוצר מראה יוצא דופן כשהוא מאומץ ע"י אישה, ולכן גם נועז וחדשני.

"קלאסיקה תמיד תעבוד באופן מושלם עם קלאסיקות אחרות" חגית טסה (צילום איתן טל)

"קלאסיקה תמיד תעבוד באופן מושלם עם קלאסיקות אחרות" חגית טסה (צילום איתן טל)

מאיפה?

אין קולקצייה, מעצב, מותג, או רשת אופנה, שלא יציעו העונה נעלי אוקספורד, לכן, תוכלי לבחור את הזוג המתאים במדוייק לצורך שלך, ואולי אפילו לאמץ יותר מזוג אחד.

היתרון

נוחות- במידה ובחרת בשטוחות ללא עקב, תיהני ממראה עדכני אך גם נוח. 

רב-עונתיות- האוקספורד יתאימו לשילוב במערכות לבוש חורפיות, כמו גם לעונות מעבר ואפילו לקיץ.

נעלי אוקספורד של ספרינגפילד להשיג בלעדית בסניפי המשביר לצרכן (צילום יחצ)

נעלי אוקספורד של ספרינגפילד להשיג בלעדית בסניפי המשביר לצרכן (צילום יחצ)

הגר טהר לב, 41, בעלת והעורכת הראשית של מגזין it.

שנים ניהלה הגר בלוג אופנה עצמאי וכתבה במגזינים השונים. התשוקה לאופנה, והחיפוש אחר פלטפורמה שתדבר לאוהבי אופנה כמוה, הביא אותה להקים את מגזין it.

הגר באינסטגרם: hagar_ta@