כמעיין המתגבר

הפקה ועריכה: הגר טהר לב I איפור ושיער: מיכל פוסמן I צילום: רותם רייצ'ל חן

בגיל 16 כבר ניהלה מעיין קרת קריירת דוגמנות ענפה ובינלאומית, חוותה הצלחה מהירה ומסחררת בעבודה שלצידה כסף, נסיעות, מעמד, וריגושים, עם כל אלו באו גם הבדידות, התובענות, הפרעות האכילה, וגם לא מעט הטרדות. היום, כשהיא נושקת לגיל 40, בזוגיות, אימא לשני בנים, מאור (15.5) ומיכה (8.5), היא מספרת על ההשלמה, ועל ההגשמה שהיא חווה, על הקריירה העצמאית כמרצה ומנחת סדנאות בנושא דימוי גוף, וגם על החלומות אותם היא עוד שואפת להגשים.

"אני לא בעד פרסום בכלל בגיל צעיר"    שמלה: לילך אלגרבלי

"אני לא בעד פרסום בכלל בגיל צעיר"

שמלה: לילך אלגרבלי

הצלחה מהירה, חוויה מורכבת

מאיב סאן לורן ועד קלווין קליין, מווג ועד הארפר בזאר, מעיין קרת כבשה, כיכבה והועסקה על ידי מיטב המעצבים והמגזינים המובילים, הובילה קמפיינים למותגי על, כשכל זה בשיא נעוריה, בת 16 בלבד. לצד ההצלחה המסחררת והמהירה חוותה גם חוויות לא פשוטות שלרוב אינן נחלתן של נערות בגיל הזה, והן עוד יעסיקו אותה רבות במהלך חייה הבוגרים.

איך חווה דוגמנית כה צעירה שבאה ממדינה כה קטנה את הפרסום, הדוגמנות ואת עולם האופנה והזוהר הבינלאומיים?

"הפרסום הגיע די מהר, עניין של יום, הוזמנתי לאודישנים במילאנו, למחרת כבר התפרסמו פוסטרים שלי בכל רחבי איטליה, ועבדתי בלי הפסקה. זו חוויה אינטנסיבית, גרתי בחו"ל לבד בניו יורק 6 שנים בהן הספקתי לסיים 3 פנקסי דרכון, עבדתי המון, מצאתי את עצמי כל הזמן בטיסות, טסתי 4 פעמים בשבוע, ממלון למלון ברחבי העולם, ההצלחה מהירה, אבל החוויה מורכבת, מדובר בעבודה מעניינת ומרגשת, עם צלמים בינלאומיים, מגאזינים, והרבה מאוד כסף, נהניתי להצטלם, העבודה עם אנשים והיצירה מאוד עניינו אותי, השקעתי מחשבה, וזה נהיה אפילו יותר מעניין עם הזמן, חיפשתי השראות, השתפרתי. לעומת זאת, לצד כל זה, עבדתי מאוד קשה, מה שהשפיע עליי בעיקר נפשית, הבדידות, בעיות האכילה שפיתחתי בעקבות הלחצים שיצרה העבודה, הגברים, ההטרדות, חוויתי לא מעט דברים קשים. אבל התחשלתי, החוויה עיצבה אותי והפכה אותי למי שאני כיום."

היום אנחנו שומעים על דוגמניות שמתחילות לעבוד כבר בגיל 12, מה דעתך על עולם כוכבנות האינסטנט בגיל צעיר?

"מאוד קשה להיות דוגמנית מצליחה בגיל צעיר, בעיניי אין מה למהר, לא הייתי ממליצה לנערות צעירות לעסוק בדוגמנות, אני לא בעד דוגמנות בגיל צעיר, אני לא בעד פרסום בכלל בגיל צעיר, בכל תחום, גם בשירה למשל. בעיניי ההתמודדות עם הפרסום בגיל כזה גובה מחיר יקר, לראייה, יש המון סיפורים על ילדים מפורסמים שעברו התבגרות מאוד לא פשוטה"

הבנים שלך מודעים לגודל ההצלחה שחווית, היו רוצים ללכת בעקבותייך ולהיות מפורסמים?

"בבית הרזומה לא ממש מעניין, חיים עם זה, גם אבי ילדיי עובד בתחום התקשורת אז זה לא יותר מידי מרגש או מושך אותם. הם מודעים ומפרגנים לקריירה הבינלאומית, זה קיים אבל הם חווים את זה באופן הכי רגיל וטבעי."

"לא מתחברת לקיטורי אימהות".    חליפת חולצה ומכנסיים: נטע אפרתי

"לא מתחברת לקיטורי אימהות".

חליפת חולצה ומכנסיים: נטע אפרתי

האישה היפה

עד גיל 22 עבדה מעיין מעבר לים, אך נטשה את ההצלחה בשיאה. עם החזרה ארצה המשיכה לשמש דוגמנית בקמפיינים מקומיים אך כבר לא במשרה מלאה, פעם בתקופה היא מצטלמת לקטלוגים בעקבות פניות שעדיין מגיעות אליה "היום אני חווה את המקצוע אחרת" היא מסבירה "לא מיישרת קו, עושה רק מה שמתאים לי ולא בכל מחיר, חשוב לי שיהיה חיבור למעצבת או לקונספט". בגיל 24 היא הפכה לאימא לראשונה, למרות גילה הצעיר, חוותה את האימהות בצורה חיובית ומהנה, ומעידה כי היא מאוד אוהבת להיות אימא. היא לא מתחברת לקיטורי אימהות, האימהות הגיעה מתוך צורך, והיא נהנית מכל רגע. באותה תקופה כתבה את ספרה "הנשים היפות" בו היא עוסקת באופן ישיר וכן בהפרעות האכילה, אז, החלה גם להרצות ולעבוד עם נוער, הפיקה סרט דוקומנטרי ויצרה תכניות לאימהות.

כמו הרבה אימהות ונשים, גם את עסקת בהמון תחומים במקביל, האם האיצו בך מסביב להתמקד?

"יש לי נטייה להתפזר עד היום. לקח זמן עד שגיליתי והבנתי שאני למעשה יזמית, שיש כזה מקצוע, הכוח להמציא ולהגות רעיונות, הצורך ליצור וליזום לצד השינויים שחלים בנו כנשים הוא עצום."

נדרש המון אומץ וגילוי לב לעסוק בתחום בו עסקת בספרך, במיוחד אז, בתקופה בה המודעות להפרעות אכילה איננה כלל על הפרק, מה הביא אותך לפתוח את הנושא באותה עת?

"הספר שכתבתי הוא אבן דרך בקריירה שלי, מאוד לא שגרתי, הוא עוסק בבעיות אכילה של דוגמניות ושחקניות, נושא שבאותה תקופה לא היה במודעות כלל. הספר שינה את חיי, כי רק אז התחלתי לעכל מה חוויתי, הספר מבחינתי הוא סוג של התמודדות, והוא בעיקר יצירה של משהו חדש, שיתוף עם עוד נשים, יציאה לעצמאות."

"אם נהיה שלמות קודם כל עם גופנו, ונתנהל בביטחון, דברים נוספים ישתנו לטובה"    שמלה: לילך אלגרבלי. סנדלים: צ'ארלס אנד קית'

"אם נהיה שלמות קודם כל עם גופנו, ונתנהל בביטחון, דברים נוספים ישתנו לטובה"

שמלה: לילך אלגרבלי. סנדלים: צ'ארלס אנד קית'

המסלול שלה

בהיותה יזמית, יצרה מעין את "המסלול שלך", מיזם חברתי של סדנאות ומפגשים לנערות לשיפור דימוי עצמי ודימוי הגוף, את הסדנאות היא בונה עם שותפתה, סמדר גנזי. המיזם עוסק בתחום המשיק לתחום בו החלה לעסוק מעיין בספרה, ונוגע בשאלות כמו כיצד אנחנו רואות את גופנו וכיצד זה משפיע עלינו ועל חיינו, ועל הביטחון העצמי. כל מפגש של הנערות בסדנאות הוא עם מרצה אחרת שמעניקה מידע, כלים והשראה, בנושאים כמו יציבה תזונה, מיניות וכדומה.

איך מצליחים להעביר נערות תהליך שישפר את דימוי הגוף שלהן, נושא כה מורכב ומשמעותי?

"בסדנה רוכשות הנערות כלים לשיפור הביטחון העצמי, וההרגשה עם הגוף. בסוף התהליך שהן עוברות בסדנאות, תוך כדי הפעלות ודיון מעולמן, הן לוקחות עמן ערכה בה משולבים דברים שהן אומרות לעצמן, או תמונות למשל, אם ההפעלה היא צילום. בפעילות צילום, כל נערה מצטלמת לפי קונספט שבנתה בשיחות אישיות, בהתאמה למה שהיא רוצה לבטא, האסוציאציות שלה, והתוצאה מיוחדת ומעצימה."

את נתקלת באמירות קיצוניות או בבעיות מיוחדות בקרב נערות עמן את עובדת?

"בתהליך כולו נוצר שיח עם הנערות, הן נפתחות, מספרות, מנסות להבין, ועוזרות אחת לשנייה. נערות רבות מספרות למשל שהן מתביישות לאכול ליד בנים. אני רגישה מאוד לנושא ושמה לב אם יש בעיה רצינית לאחת המשתתפות, מפנה לאנשי מקצוע במידת הצורך, ועוזרת, עם זאת הסדנאות לא מחליפות טיפול, אחרי סיכום אנחנו נפרדות וממשיכות הלאה."

מה המסר שאת מבקשת להעביר לנשים ונערות באמצעות העיסוק שבחרת?

"כשנשים ונערות אינן מרוצות מגופן, וכשדימוי הגוף שלהן נמוך, זה ישפיע על הביטחון ועל שמחת החיים שלהן. דימוי גוף נמוך עלול להשפיע על השיח בציבור, ועל החלק שאנו לוקחות בפעילויות חברתיות, לעתים אף לגרום לדיכאון. בהרצאות ובסדנאות אני מעלה את המודעות להשפעת התקשורת, מסבירה איך זה עובד, מבקרת, מעלה גם זווית פמיניסטית, למה דימוי הגוף נמוך בעיקר בקרב נשים? זהו סוג של דיכוי, למה אנחנו לא מרגישות נוח עם גופנו? ואיך זה קשור לשכר לא שווה? המסר הוא שאם נהיה שלמות קודם כל עם גופנו, ונתנהל בביטחון, דברים נוספים ישתנו לטובה."

דוגמנית-על לשעבר שעוסקת כיום בדימוי גוף זוהי סוג של שליחות?

"יש בי תחושת שליחות, אני מאוד טוטלית למה שאני עושה, חשוב לי שתתקיים חוויה ולא רק דיבור, ואני עדה לכך שזה משפיע."

דימוי גוף הוא נושא מאוד מבוקש היום, בכלל, העיסוק במראה, בבגד, בלבוש, ובסטייל הפך פופולארי מאוד, איך את נותנת מענה לצורך הזה?

"היום אני פותחת את הסדנאות גם לקהל הפרטי, נותנת מענה למפגשי נשים, בנות מצווה, וגם למפגשי אימהות-בנות. סדנה משותפת לאימא ובת יכולה להציף דברים מעל לפני השטח, האימהות שומעות דברים שלא הכירו, ישנה פתיחות, שיח, זמן איכות"

"כשאת מטפחת את עצמך ממקום של ביטחון זה תמיד נראה טוב"     חולצה ומכנסיים: אמריקן איגל

"כשאת מטפחת את עצמך ממקום של ביטחון זה תמיד נראה טוב" 

חולצה ומכנסיים: אמריקן איגל

אוטוטו 40

זה 14 שנים שהיא מרצה, אבל לא התחייבה טוטאלית לתחום אחד, אז, נשבעה שעד גיל 40 כשתהיה גדולה, תדע מה היא רוצה לעשות.

תכף 40, גילית וכבר יודעת מה תעשי כשתהיי גדולה?

"תמיד היה חשוב לי שבגיל 40 תהיה לי עבודה שארגיש טוב איתה ותמלא אותי, שאמצא את עצמי, ונכון לעכשיו זה הצליח, אני מגיעה לגיל הזה בתחושה טובה מבחינת הקריירה, האימהות, הזוגיות, שלמה עם עצמי, וללא בעיות עם ההתבגרות ושינויי המראה. אני מאמינה שכשאת מטפחת את עצמך ממקום של ביטחון זה תמיד נראה טוב, וכך גם ביתר תחומי החיים, באימהות, בקריירה. אין לי עניין במחמאות כמו 'את צעירה לגילך' מעדיפה 'את נראית טוב לגילך' ומקבלת את הגיל הזה באהבה."

מה עוד אפשר לאחל לך לגיל 40?

"שימשיך ככה, שאצליח להגיע לעוד נשים ונערות, יש לי הרבה שאיפות וחלומות, אני מאוד אמביציוזית, שאצליח לממש כל מה שהיה על אש קטנה בשנים הראשונות, ומכוונת להצלחה גם מעבר לים."

הגר טהר לב, 41, בעלת והעורכת הראשית של מגזין it.

שנים ניהלה הגר בלוג אופנה עצמאי וכתבה במגזינים השונים. התשוקה לאופנה, והחיפוש אחר פלטפורמה שתדבר לאוהבי אופנה כמוה, הביא אותה להקים את מגזין it.

הגר באינסטגרם: hagar_ta@