עכשיו מאוזן

צילום: רותם רייצ'ל חן I איפור ושיער: מיכל פוסמן I הפקה ועריכה: הגר טהר לב

היא אימא ללירם בן ה 9.5 וניה בת השמונה חודשים וחצי, בזוגיות, מטפחת קריירת דוגמנות מפוארת אותה החלה בגיל 14.5, ושותפה בחברת הפקות אירועים. היום, בגיל 41 וחצי, שירז טל סיימה עם המירוץ, ומצאה את האיזון שבין קריירה, משפחה, וחיים אישיים.

שירז טל. צילום: רותם רייצ'ל חן.    שמלה: F.IRST APPAREL STUDIO

שירז טל. צילום: רותם רייצ'ל חן. 

שמלה: F.IRST APPAREL STUDIO

לצילומים לכתבה היא מגיעה בג'ינס והטי-שירט המאפיינים אותה, יפה להפליא גם בלי טיפת איפור, טמירה וגבעולית, כמעט בלתי אפשרי להבחין שילדה רק לפני שמונה חודשים וחצי. היא ללא ספק התברכה בגנים משובחים, אך לא רק, היא ניחנה גם באנרגיות מופלאות ובאופטימיות משכרת, אותן היא מפזרת לכל עבר מבלי לחסוך בצחוק וחיוכים.

הפנים של ה 90'

שירז טל נולדה וגדלה בנתניה "הייתי ילדת פרא ועד היום את הפרא לא יוציאו ממני" היא מעידה על עצמה. בגיל שמונה עזבה עם משפחתה לשליחות לארה"ב, וכשחזרה ארצה בגיל 14.5, גילתה אותה כוהנת הדוגמניות דאז בטי רוקאווי. תוך זמן קצר היא קטפה את התואר "הפנים של ה-90'", ומשם הדרך לקריירת דוגמנות בינלאומית היתה קצרה. אחרי שעשתה חיל בחו"ל, הובילה קמפיינים, וכיכבה על שערי המגזינים המובילים, שבה ארצה והקימה משפחה. גם היום, בגיל 41, היא ממשיכה לעבוד קשה ולטפח את הקריירה ארוכת השנים שלה, לא בכדי היא נחשבת לאחת הדוגמניות המוערכות והמצליחות בארץ עד היום.

איך מצליחים לטפח קריירת דוגמנות כה מצליחה וארוכת שנים לצד ההתפתחויות והשינויים בחיים האישיים?

לקח לי זמן להסתגל למקצוע, זה נבנה לאט לאט, עם המון תמיכה מצד ההורים. בדוגמנות את נדרשת להיות עם עיניים פקוחות, ויציבה, במיוחד אם לצד זה את גם מנהלת בית ומשפחה. צריך רגליים על הקרקע וראש על הכתפיים, הרבה משמעת, יכולת קבלת האחר, ולשמור על עצמך. הדוגמנות, כמו כל עסק עצמאי, היא כמו ים, המקצוע לא יציב וקבוע, לעתים שקט, לעתים תובעני ועמוס, כיום אני בתקופה מאוד עמוסה, מדגמנת כפרזנטורית של "הגרה", אמריקן לייזר, ותכשיטי מילר, ולכן מאוד חשוב למצוא ולשמור על האיזון.

את יכולה להצביע על תכונות אופי שעזרו לך להצליח בקריירה?

דוגמנות היא מקצוע מאוד מאתגר, כמו בכל סוג של עבודה חייבים להשקיע, להיות מקצועית, מדויקת, להעניק, צריך לרצות את ההצלחה, נחישות, כוח רצון ויציבות. במהלך הקריירה, חוויתי רגעים שהכול זוהר ונוצץ, חוויות של טיול ברחבי העולם, לצדם היו גם רגעים לא פשוטים, טיסות, בדידות, אני זוכרת ימים שהיתי שולחת גלויה לארץ, ועד שחזרתי ארצה היא טרם הגיעה. היום הכול פשוט יותר וקל כי יש אמצעים טכנולוגיים, ניידים, ורשתות חברתיות, אבל לפני עשור או שניים, נאלצתי להתמודד גם עם בדידות. שנים לא קראתי כי זה הזכיר לי את ה"לבד", בטיסות, במלונות, בערבים קראתי המון. עם זאת, גם בקריירה, מצאתי את האיזון שבין הנאה לבין אתגר.

תתמכי בבת שלך אם תפתח גם היא קריירה בתחום כשתגדל?

ההורים שלי אפשרו לי, תמכו בי, עזרו לי, זוכרת אותם עוזרים בלימודים, ומבקרים הרבה בחו"ל בתקופות ששהיתי שם, מאחר והבכור שלי הוא בן נחסכה ממני ההתלבטות, אבל עכשיו שיש גם בת במידה והיא תתעניין בתחום אני מאוד מקווה שאאפשר לה באותה מידה שאפשרו לי הוריי. אבל אני מעדיפה שלא להעסיק את עצמי ב"מה יהיה" ו"מה אם", מעדיפה להיות האימא הכי טובה ביומיום, וזה טיפ חשוב לחיים, לחיות כאן ועכשיו. קשה לדעת מה יהיה בעתיד, ולכן אני פשוט משחררת ומתמקדת בהווה.

"כשאימא מאושרת, רגועה, ושלווה, כל המערך מסביב טוב"  שירז טל ( צילום: רותם רייצ'ל חן )  שמלה: ZARA

"כשאימא מאושרת, רגועה, ושלווה, כל המערך מסביב טוב"  שירז טל (צילום: רותם רייצ'ל חן )

שמלה: ZARA

השיבה ארצה

בשנת 2011, במהלך צילומים, החליקה, שברה את היד וגובסה למשך חודש וחצי, חוויה בעקבותיה שבה ארצה לתקופה, ביום בו היתה אמורה לעלות על הטיסה חזרה לארה"ב נפלו התאומים. האירוע היווה מעין סימן עבורה שעליה להישאר בארץ. למרות שהדוגמנות היא מקצוע שבו דבר רודף דבר, אין עצירות, ואי אפשר לחזור אחורה, היא עצרה, חזרה לקרקע, הקימה משפחה, קיבלה על עצמה את התואר "אימא", והתפתחה לכיוונים נוספים.

החזרה לארץ לא פשוטה למי שחיה שנים "על הקו" וניהלה אורח חיים תוסס ובינלאומי, איך חווית את החזרה לארץ?

בארץ הכרתי את בעלי לשעבר, אבי בני הבכור, חוויתי הריון קל, הייתי ב"היי", ולירם נולד. כשלירם היה בן שנה התפרקה הזוגיות, גירושין הם תהליך לא פשוט, שדורש הרבה אומץ, העצמאות הכלכלית אליה הורגלתי מגיל צעיר, והעיסוק שלי, סייעו לי לצלוח את האתגר, ובסופו של תהליך חשתי חופשיה ושלמה. כמובן שתרמה לכך התמיכה שסביבי. אולם עם הגירושין הקריירה נעצרה בבת אחת כי לא רציתי לעזוב את הבית והילד ולטוס, רציתי להיות עוגן יציב בבית שחווה התפרקות. העבודה בארץ אחרת, פחות נוחה, אבל לא ישבתי ובכיתי, התמודדתי. ההתמודדות והעצמאות מגיל צעיר תרמו לי, אני מסתכלת על הדברים בבגרות, מציאותית, ולוקחת הכל בפרופורציה.

איך ההרגשה אחריי שנים להיות שוב אימא לתינוקת? 

בהריון הראשון הייתי ב"היי", גם בשני, לשמחתי ההריונות שלי קלים. האימהות מביאה שינוי מאוד גדול ומשנה את נקודת המבט שלנו על דברים. בין הילדים שלי יש שמונה שנים הפרש, והאימהות השנייה הגיעה ממקום יותר בטוח ומכיל, סובלני, ומפויס.

איך נראית שגרת היומיום בבית?

אני קמה בבוקר, מכינה סנדביצ'ים בימי בי"ס, אני מאוד אשת משפחה, בן זוגי הוא הבשלן, אני בעיקר מכינה אוכל, דברים קלילים וטעימים, שניצל, בולונז, תמיד יש בבית אוכל בריא וטעים. אני מקבלת את הבן שלי בצהריים מביה"ס, ומאוד נהנית מהזמן הזה שאני מבלה איתו. לקח לי זמן לקבל ולאהוב את הזמן הזה, בתחילת האימהות נאבקתי בזה וחיפשתי כל הזמן את המרחב והחופש שלי שאבדו, אבל היום מצאתי איזון, אני אוהבת את האימא שאני.

איך מקבל לירם בן ה 9 את התוספת החדשה למשפחה, ניה הקטנה?

הוא מת עליה, מחזיק אותה, מאכיל, עוזר, גבר קטן. למרות החיסרון כביכול שבהפרש הגדול בגילאים ביניהם, יש גם יתרון והקלה כשהבכור עצמאי, מבין, ושותף. אימהות בעיניי היא העבודה הקשה ביותר, אני מעריצה אימהות טוטאליות לילדים, אפילו מבחינה לוגיסטית זה אתגר גדול.

"איזון הוא מילת המפתח" שירז טל  (צילום: רותם רייצ'ל חן)    חולצה: F.IRST Apparel Studio  , מכנסיים ואקססורי: ZARA

"איזון הוא מילת המפתח" שירז טל (צילום: רותם רייצ'ל חן) 

חולצה: F.IRST Apparel Studio , מכנסיים ואקססורי: ZARA

גם את הקריירה שלה היא מאוד אוהבת, ובנוסף על קריירת הדוגמנות, היא שותפה בחברת הפקות האירועים "מרלין", כך שלעיתים נדמה שהפסקה או פנאי לא קיימים בלקסיקון, אבל הם קיימים. אם לא די בזה, דווקא בימים עמוסים אלו, בין שלושה קמפיינים, פחות משנה אחריי לידה, היא החליטה ללמוד לתואר במדעי ההתנהגות.

איך את מבלה בשעות הפנאי שלך?

שעות הפנאי מועטות בגלל ההתמסרות לילדים ולקריירה, אבל מוצאים זמן לבילוי משפחתי משותף, אני מאוד אוהבת חופשות, בילוי עם חברות, כושר הוא חלק בלתי נפרד מחיי, טיולים. הכול מתחיל בנו, כשאימא מאושרת, רגועה, ושלווה, כל המערך מסביב טוב. לכן חשוב לי להשקיע בזוגיות, במשפחה, וגם בזמן שלי לבד, קצת מכל דבר.

מה גרם לך להתחיל ללמוד לתואר דווקא היום?

שיחה עם חברה הובילה אותי להרשמה, התנהגות הוא תחום שאני מאוד נמשכת אליו, אני באופיי טיפולית מאוד, ובעברי למדתי טיפול בפרחי באך, תזונה, אימון, כך שזה מתאים.

לא לאלימות

לצד הקמפיינים שהיא מובילה כפרזנטורית, לאחרונה לקחה חלק בפרויקט העלאת מודעות לאלימות נגד נשים של חברת אופנת הגברים "סגל", במסגרתה צולמו נשים מוכרות ביניהן ח"כ גילה גמליאל, אילון נופר, יעל רייך, לאה שנירר, חן יאני ועוד, כשהן לבושות בגדי גברים באופן סמלי, במטרה לייצג נשיות חזקה.

למה חשוב לך לקחת חלק בפרויקט?

מעולם לא נתקלתי אישית במקרה של אלימות, אך אני נגד אלימות כלשהי, מילולית או פיזית, אלימות היא כלי לאנשים חלשים, וחשוב להעלות את המודעות, לתמוך, ולהצביע על כך שהתופעה קיימת, וניתן לצאת ממנה. כל דבר שתורם להעלאת המודעות ויכול ולו במעט לתת כוח לנשים שסובלות מהתופעה הוא מבורך בעיניי.

"אוהבת את האימא שאני" שירז טל  (צילום: רותם רייצ'ל חן)   חולצה ומכנסיים: ZARA

"אוהבת את האימא שאני" שירז טל (צילום: רותם רייצ'ל חן) 

חולצה ומכנסיים: ZARA

בעולם שמקדש את הנעורים וסוגד לסממני הגיל הצעיר, יש עוד מקום לדוגמניות בשלות?

זוכרת שעבדתי בדרום אפריקה כנערה, ולצדי השתתפה אישה בוגרת שפנתה לקהל יעד מבוגר יותר, הבטתי בה, אישה בשנות ה 50-60 לחייה, טבעית, רגועה, וחשבתי שכך ארצה להיראות בגיל מבוגר, נכונה לקהל היעד. יש המון מותגים שפונים לנשים בשלות, ולכן גם יש מקום לפרזנטוריות בוגרות, שמייצגות נינוחות, צריך להפסיק להתעסק ולחפש את הקיצוניות בכל תחום, בכל מקצוע יש תנודות ותזוזות, ויש מקום לכולם.

כשהיא נשאלת מה תרצה להיות כשתהייה גדולה היא פשוט עונה "אין לי מושג, נדבר כשאהיה גדולה" מה שמתיישב עם האג'נדה הכה ברורה שלה על איזון בחיים "איזון הוא מילת מפתח בהתנהלות שלי" היא אומרת "כל יום מביא איתו משהו חדש."

הגר טהר לב, 40, בעלת והעורכת הראשית של מגזין it.

שנים ניהלה הגר בלוג אופנה עצמאי וכתבה במגזינים השונים. התשוקה לאופנה, והחיפוש אחר פלטפורמה שתדבר לאוהבי אופנה כמוה, הביא אותה להקים את מגזין it.

הגר באינסטגרם: hagar_ta@