ילדה טובה'לה

שנים של לימודים ועשייה בעולם האופנה הישראלי, יצירה משותפת עם האימא המיוחדת שלה, קריירה פורחת אך לא תמיד קלה. נעמה חסין מספרת על הדרך שעברה, על ההישגים, הקשיים, החלומות, על ילדיה, על סבתא אהובה, וכמובן, על אימא טובה'לה שלה. נעמה חסין, טובה'לה +.

 

 טובה'לה חסין (צילום: אסף לב)

 טובה'לה חסין (צילום: אסף לב)

 

 

 

נעמה חסין (46) נולדה בתל אביב ב-1969, בת בכורה למעצבת האופנה המיתולוגית טובה'לה, אם לשלושה- יונתן (15), איתמר (13.5), ולנה (7). בניגוד לאימה, שהינה מעצבת אוטודידקטית ולמעשה מעולם לא למדה עיצוב אופנה, נעמה סיימה לימודי עיצוב אופנה וכובעים ב f.I.T בניו יורק, וב-1998 הקימה מותג בשם טובהלס בגדי נשים ומאוחר יותר ילדות. היום, אחרי 25 שנה בדיזינגוף, ואחרי שנים של עליות ומורדות, מוצאת לנכון נעמה לשתף פעולה עם אימה, השתיים מציגות קולקצייה משותפת בשם "טובה'לה+" בסטודיו חדש הממוקם ברחוב רוטשילד התל אביבי. 

 

ספרי על מערכת היחסים עם אימא, איך היא השפיעה על בחירות בקריירה שלך?

"מערכת היחסים עם אמא שלי מאז ומתמיד הייתה מורכבת, מצד אחד הייתי מאוד קרובה אליה, אבל היא אף פעם לא תפקדה בתור אמא כמו שלפחות ציפיתי ורציתי, כשבחרתי מקצוע רציתי להיות בתחום העיצוב כי זה מה שידעתי והייתי מוכשרת בו, אבל לא רציתי אופנה במודע כדי לא להתעסק באותו התחום של אמא שלי. נסעתי לניו יורק  ללימודי עיצוב מוצר, ובין הקורסים לקחתי להנאתי עיצוב כובעים, מהר מאוד התמקדתי רק בכובעים, סיימתי עם תעודת הכובענות אך הבנתי שזה לא מספק אותי לקחתי מספר קורסים בעיצוב אופנה ומשם זה התפתח לתואר מלא"

ביקרת את האימהות של אימך טובה'לה לא פעם בתקשורת, ונדמה שעם הזמן הגעת להשלמה, בכל זאת אתן מנהלות יחד עסק, מה קרה עם הזמן?

"אני חושבת שקיים אצלי כל הזמן קונפליקט שמצד אחד אני רוצה להיות כמה שיותר קרובה ומצד שני קיים ייצר מרדנות להתרחק ממנה, רק בשנים האחרונות הגעתי להבנה שהביחד שלנו הוא הרבה יותר טוב מלבד. ולפני שנתיים התחברנו לעסק משותף"

 

 נעמה וטובה'לה, טובה'לה+ (צילום: אסף לב)

 נעמה וטובה'לה, טובה'לה+ (צילום: אסף לב)

אם תהיתן כיצד נראית שגרת יומה של מעצבת אופנה, נעמה מתארת אותו כדי שגרתי. היא קמה אל שגרת יומה בשעה 6:30 בבוקר, אותו היא פותחת בשתיית כוס מיץ לימון סחוט "אומרים שזה בריא ובעיקר מרגיע" היא מכינה סנדוויצ’ים לשלושת ילדיה לבית הספר בשעה 7:00 מעירה את הבית, היא מסדרת, מכבסת, ובשעה 8:00 עוזבת לקפה של הבוקר בשדרה "עם פרלמנט קבוע" היא מציינת. "בשעה 08:30 אני נכנסת לסטודיו שצמוד לחנות שלנו ברוטשילד ומבלה שם עד 16:00, ב 16:00 יוצאת לקחת את לנה ביתי הקטנה מבית הספר, מגיעות הביתה או הולכות לחברות או לחוגים. אני משתדלת לדאוג לארוחת ערב למשפחתי"היא מספרת תוך כדי שהיא מעירה שהיא ממש גרועה בהכנת ארוחות. ומה לעצמך? "פעמיים בשבוע אני יוצאת ב18:00 לפילטיס, ופעם בשבוע אני עושה חוג קרמיקה, ובדרך כלל אני בתשע בערב כבר במיטה"

 

 מתוך תצוגת שבוע האופנה גינדי תל אביב, טובה'לה (צילום: אבי ולדמן)

 מתוך תצוגת שבוע האופנה גינדי תל אביב, טובה'לה (צילום: אבי ולדמן)

השילוב או הקונפליקט בין ילדים לקריירה, איך את מתמודדת ורואה אותו?

"השילוב בין אמהות לקרירה הוא קשה מאוד, כשהגדולים שלי היו קטנים היום יהונתן בן 15 ואיתמר 13.5 ובעיקר בגלל ההפרש הקטן ביניהם, נאלצתי להשתמש במטפלת שהייתה מוציאה מהגן ונשארת עד שעות הערב, הייתי אז בתחילת הקרירה העצמאית שלי ולא הצלחתי לשלב בין שני העולמות כמו שחלמתי לעשות. כשלנה ביתי הצעירה נולדה היום בת 7 החלטתי שאם לא אקח מטפלת אז לא תהיה לי ברירה ואצליח לתמרן, אני חייבת להגיד שזה לא קל בכלל אני נעזרת בבעלי ובסבים, אבל מרגישה יותר טוב עם האמהות שלי" איך את מבלה איתם את שעות הפנאי? "את שעות הפנאי עם הילדים הגדולים אני מאוד רוצה לבלות אבל הם ממש לא בעניין שלי, הם מלאים בפעילויות, חברים וחיים משל עצמם, אז מצאתי מכנה משותף איתם דרך מוסיקה אני משתדלת ללכת איתם להרבה הופעות אנחנו שומעים מוסיקה ביחד ומחליפים דעות" ועם בת הזקונים? "עם לנה אנחנו מבשלות מצירות תופרות דברים של בנות"

איך את רואה את תחום עיצוב האופנה בארץ?

"את תחום עיצוב האופנה ממש לא רציתי ולא חלמתי שאעסוק בו למרות שתמיד ידעתי שאעסוק במשהו בתחום העיצוב יותר קסם לי עיצוב פנים או מוצר, עברתי כברת דרך באוניברסיטה עם המון קורסים עד שהגעתי הביתה. עיצוב אופנה הוא תחום עיסוק שוחק, כי מצד אחד אני רואה בו אומנות אך מצד שני אני צריכה לחשוב תמיד מה ובכמה לתמחר"

איך מתמודדים עם חילופי העונות והקולקציות התכופים, התחרות עם הייצור במזרח? "זה די מוציא את הכיף מהעשייה, בעקבות כניסת הרשתות הגדולות מחול והייצור ההמוני בסין כל השוק עובר שינוי אני חושבת שלפחות המעצבים היותר וותיקים יצטרכו להשתנות וללכת בעקבות השינויים, אם זה בשיווק אינטרנטי אם זה צמצום רשתות קטנות, או מעבר לאטליה עם תפירה אישית מה שבעצם אני ואימא עשינו"

את אוהבת את העבודה שלך?

"עקרונית אני אוהבת את מה שאני עושה והולכת כל יום בשמחה לעבודה ומצליחה להתפרנס בכבוד ככה שאני לא אמורה להתלונן, אבל גם למדתי 6 שנים וגם קיבלתי הרבה מהבית ובעיקר יש לי ניסיון של 25 שנה, אני חושבת שלא כל מי שחושבת שיש לה טעם טוב, יכולה בהכרח להיות מעצבת" זה לא נוצץ כמו שזה נראה מבחוץ? "מבחוץ הכול נראה הרבה יותר נוצץ מה שבפועל זה המון עבודה קשה ושחורה, המון אכזבות והרבה כסף שצריך להשקיע"

היו דמויות נשיות לאורך הילדות או בחייך הבוגרים שהיוו עבורך השראה? "בתור ילדה הייתה לי סבתא שהייתה כל עולמי קראו לה לנה והיא גרה בקיבוץ עין החורש היא הייתה אישה חזקה ישרה וטובת לב, היא אהבה אותי יותר מכל דבר ואני חושבת שהאהבה שלה בנתה אותי בתור בן אדם ובעיקר בתור אמא, חוץ ממנה היו לי הרבה אמהות רוחניות כל אמא  של חברה נראתה לי מודל לחיקוי ובעיקר יותר טובה משלי. בהמשך זה הפך למעין דפוס התנהלות שלי להסתכל מסביב ולהעריץ נשים בהמון תחומים גם קריירה וגם אמהות וסתם נשים שהרשימו אותי" יש דמות שאת מעריצה במיוחד? "בעיקרון אני מעריצה ואוהבת נשים מרגישה נח בחברתן ולומדת מכל אחת שאני פוגשת, אין לי מישהי ספציפית שאני יכולה לציין, בכל אחת יש משהו להעריץ ולהעריך"

יש לך מסר להעביר הלאה לאימהות? "המסר היחידי שאני יכולה להעביר הלאה לאמהות זה קודם כל הומור. הכול עובר הרבה יותר בקלות אם מתבלים אותו עם הומור ככה זה לפחות אצלי בבית. וגם, להסתכל על החיים בפרופורציות נכונות ולא לשכוח אף פעם את עצמכן להבין שאם לנו רע אם אנחנו לא מסופקות אם אנחנו סובלות אנחנו מעבירות הכול הלאה".

 טהוניה בדגם מהקולקציה בתצוגת שבוע האופנה גינדי תל אביב, טובה'לה (צילום: אבי ולדמן)

 טהוניה בדגם מהקולקציה בתצוגת שבוע האופנה גינדי תל אביב, טובה'לה (צילום: אבי ולדמן)

סטודיו המותג של נעמה וטובה'לה הוקם ברוטשילד 103 ת"א. ולמה שם ולא בדיזינגוף תשאלו. התשובה היא, שכמו הרבה נקודות ציון בחיי האם, טובה'לה, היא מחליטה לעזוב את הרחוב שהיתה אחד מעמודי התווך שלו, ולעקור ממנו כאות מחאה. טובה'לה שהיתה מהמעצבות הראשונות להקים חנות אופנה בדיזינגוף ולמעשה מיתגה את הרחוב כרחוב של אופנה ישראלית, עוזבת עם "בטן מלאה" מלאה על כך שהפך ל"רחוב של סופרמרקטים" לדבריה, "במקום של מעצבים ישראלים".

 מתוך תצוגת שבוע האופנה גינדי תל אביב, טובה'לה (צילום: אבי ולדמן)

 מתוך תצוגת שבוע האופנה גינדי תל אביב, טובה'לה (צילום: אבי ולדמן)

הגר טהר לב, 41, בעלת והעורכת הראשית של מגזין it.

שנים ניהלה הגר בלוג אופנה עצמאי וכתבה במגזינים השונים. התשוקה לאופנה, והחיפוש אחר פלטפורמה שתדבר לאוהבי אופנה כמוה, הביא אותה להקים את מגזין it.

הגר באינסטגרם: hagar_ta@