לילך כוהנת-סטייל

בשיאה של קריירה מצליחה בניהול מכירות, לילך כהן (44), הרגישה שהיא חייבת שינוי, שהיא לא מרגישה מאוזנת. לסטיילינג היא הגיעה תוך חיפוש עצמי בלי לדעת את הכתובת, והיום, כמעט עשור אחרי, היא אחת הסטייליסטיות העסוקות בארץ, כשמאחוריה גם עבודה בטלויזיה, כתיבה ועריכת אופנה במגזינים "בלמוד" ו"קוסמופוליטן". היום היא מלהטטת בין ייעוץ לחברות אופנה מובילות, סטיילינג אישי, הוראה במכללת "שנקר", וכתיבת בלוג אופנה, לבין חיי הנישואים לצביקה, והאימהות לרותם (בן 16), דן (14.5) ודריה (6). אז איך נראה יום בחיים של אמא-פאשניסטה-קרייריסטית?  

(תמונה עליונה- שמלה : יניב פרסי / סנדלים : יונייטד ניוד)

עורכת האופנה לשעבר, לא קוראת עיתונים

בצעירותה היתה לילך אתלטית ורקדנית "הקריירה שמעולם לא היתה לי היא בלרינה" היא נזכרת בגעגוע, ולכן גם היום, הבוקר האנרגטי שלה כולל פעמים רבות אימון ריצה. בריצה היא מוצאת שקט נפשי וצמיחה, זמן למחשבות ורעיונות. "ב-6:30 אני כבר על הפס ייצור של הסנדביצ'ים. יש לי 3 ילדים, וגם בעלי הוא סוג של ילד, שמקבל כריכים משלו" היא מסבירה.

היא דוגלת באורח חיים בריא, לא מעשנת, מקפידה לאכול מסודר, שותה רק מים וקצת קפה, מעדיפה קינואה על בשר, ומודה ש"מתוק זה הקומפורט פוד שלי, שם אני נופלת בסופי שבוע". בעבר שימשה כהן כעורכת משנה במגזין האופנה "בל מוד" ועורכת אופנה ב"קוסמופוליטן" הישראלי, שני מגזינים שלא שרדו את עולם תקשורת-האופנה הקטן בארץ. כיום היא מנהלת בלוג דעה בו היא משתפת חוויות, דעות ועצות סטיילינג, ובאופן מפתיע, שגרת הבוקר שלה לא כוללת קריאת עיתון "אין בעיתונים שום דבר שאני כבר לא יודעת מרשתות חברתיות ומהאינטרנט, ואת זה אני עושה תוך כדי היום שלי, כל הזמן" כך לדבריה.

העבר שלך בתחום השפיע על האמון שלך בעיתונות המודפסת?

כהן: "יש אנשים שצריכים את העיתון של הבוקר, שמסגלים לעצמם ריטואלים וקשה להפסיק את זה בגיל מסוים. זה טבע האדם, ולכן הפרינט לא יכול למות. אבל אני מאמינה שיהיו עוד מגזינים שייסגרו, כי לא יהיה בהם צורך. הדור החדש צורך מדיה אחרת"

יכול להיות שלהיסטוריה שלך עם הפרינט יש חלק בהחלטה שלך לפתוח בלוג?

כהן: "כמו בעבודה שלי, אני כל הזמן בוחנת את עצמי ולא נחה על זרי הדפנה. הסביבה משתנה, אז אני אומרת אוקיי אני צריכה את זה גם. אני לא אומרת לעצמי 'הייתי עורכת מגזין והייתי בטלוויזיה אז אני לא עושה את זה'. בתור סטייליסטית שרוצה לכתוב, הפרינט לא מקדם אותי. דווקא בדיגיטל אני יכולה להגיע לקהלים חדשים"

בלוגים נתפסים כמדיה חדשה בארץ, ומי שמוביל היום את הבלוגוספירה הן בחורות צעירות שבעיקר מצטלמות ונהנות ממתנות יח"צניות.  בבלוג שלך נמצא לוקים שלך או סקירות מוצרים?

כהן: "אני לא חושבת שאני צריכה לשים את עצמי במקום של דוגמנית, כי אני לא. אז אני אצטלם, וראית עוד אאוטפיט שאהבת. סו וואט? אני רוצה להעביר משהו מהתודעה שלי, מההבנה, מהניסיון שלי. אני הולכת עם מי שאני ולא עם מה שנהוג וזה מאפיין את כל הקריירה שלי. אני חיה את הטרנדים, אבל לא מיישמת את כולם על עצמי. המקום של לתת דעה ותוכן משרת אותי טוב, כי אני יכולה להתבטא בלי הקטע המציצני".

והיא לא מפחדת להתבטא, גם אם מדובר בעמדה פחות פופולארית. בפרשת קסטרו ו"מלכוד 42", כהן תמכה פומבית באתי רוטר"הם מוכרים כל כך הרבה שנים מידות 42 ו-44, והמידות שלהם מאוד מכבדות. היה לי חשוב להעמיד את הדברים על דיוקם" היא מסבירה. לאחרונה התבטאה גם בעניין "המהפך", בעוד שמרבית הביקורות כלפי התוכנית התייחסו לשפה של התכנית, לכהן יש בעיה עם הקונספט. כהן: "אנחנו לא חיים בעולם של סינדרלה, במציאות קשה לייצר מהפכים ביום. אני מכירה את האנשים שעובדים שם, את חלקם אני ממש אוהבת, אבל זה מה שאנחנו רוצים להנחיל לאנשים שרואים אותנו? שזה מה שסטייליסט עושה?" 

שמלה : יניב פרסי

תכשיטים : מירי גינצבורג- אלוני

נעליים : אוסף פרטי

 

במה בעינייך מתבטאת עבודה של סטייליסט?

כהן: "אני נותנת שירות, כלים ללקוחה בחיים שלה. אם אני אלביש אותה בשמלת הנשף של חייה, זה יצטלם מעולה בבת מצווה של הבת שלה, אבל למחרת למשרד היא עדיין רוצה להיות ציפי מקרית אתא, שהסובבים שלה יחמיאו לה שהיא נראית נפלא. אני אוהבת את הלקוחה כמו שהיא ומבקשת ממנה לאהוב את עצמה כמו שהיא, אני מגשרת ביו התפיסה שלה את עצמה לבין איך שהסביבה תופסת אותה, מחברת את זה למקום מחודד יותר. זה התפקיד שלי"

 

טעם טוב לא עושה אותך סטייליסטית

ימי העבודה של לילך אינטנסיביים וכרוכים בנסיעות מצפון לדרום, בין לקוחות פרטיות לרשתות אופנה להן היא מייעצת, היא מדריכה צוותים, מעבירה הרצאות, ומייעצת בתכנון קולקציות ומיסחור חזותי, תופרת לכל רשת תוכנית לצרכיה, מתוך ניסיון לסייע להן בהבנת קהל היעד, אחד האתגרים הגדולים. עבור רשתות אופנה, גיוס יועץ חיצוני כמו לילך היא לא החלטה קלה, וההתחלה לא היתה פשוטה "אף ארגון לא קרא לי ואמר 'בואי אני צריך אותך', זה המון שיווק עצמי. אני עובדת קשה בזה. התחלתי ברשת אחת שנתנה לי הזדמנות, אחריה השני שמע עליי ובא" נזכרת לילך.

במקביל לעיסוק בסטיילינג מסחרי, היא מתנגדת נחרצות למשוואה סטיילינג=קניות=מותרות "סטייליסט מוצלח יודע לייצר נראות חדשה מתוך הקיים ולאו דווקא מקניה" היא קובעת "כל הטעויות האופנתיות וכל מה שקנית ולא השתמשת זה כסף לפח, סטייליסט יעזור לך בזה. תצאי לקניות מידי פעם, תקני חכם, תעשירי את מה שיש לך באמצעות החדש".

את הגישה הייחודית, התשוקה, והכבוד שהיא רוחשת למקצוע, היא מנסה להעביר גם לדורות הבאים של סטייליסטים במסגרת ביה"ס לסטיילינג בשנקר. כהן: "אני לא יכולה להסביר למישהי לגמרי למה הכתום, החרדל והאפור עובדים טוב ביחד, זה בא לי, זה בד.נ.א שלי, אני כן יכולה ללמד תורה בסיסית וביטחון, ומי שיש לה את זה, את האקס פקטור, תיקח את זה ותייצר מזה עבודה לעצמה" קשה לה עם העובדה שהמקצוע לא מוסדר ושעוסקים בו רבים שלא למדו אותו "טעם טוב לא עושה אותך סטייליסט. זה שאתה יודע לתת עצה טובה לחבר אומר שאתה קואצ'ר? לא! וזה שיש לך טעם טוב לא אומר שאת סטייליסטית מוצלחת. אני מאמינה שמישהו ירים את הכפפה, מקווה שאולי זו תהיה אני, כדי להפוך את זה למקצוע רשמי מסודר" היא קובעת, ומתקוממת אל מול ההגדרה 'עיסוק שטחי' "סטיילינג הוא מקצוע לגיטימי עם המון תוכן ויכולת להשפיע, גם על אנשים וגם בהקשרים מסחריים, ומי שמקל ראש או מוזיל את המקצוע הוא מבחינתי בגדר פושע"

 

>>> עוד אימהות מלאות סטייל והשראה במדור החדש HOT MAMA >>>

שמלה : יניב פרסי

תכשיטים: קאוולי , אוסף פרטי

 

לא מוותרת על הדייט שלה עם צביקה

כשמסתיים יום העבודה, לילך מתפנה טוטאלית לבית ולמשפחה שלה. את אחר הצהריים היא בדרך כלל מבלה עם דריה בת ה-6, כשהבנים הגדולים עסוקים באימונים ומשחקי כדורסל. על ארוחת הערב המשפחתית היא לא מוותרת, גם אם תצטרך להידחות ללילה. אז, היא גם תתפנה לכתיבה "כתיבה בלילה מרגיעה אותי, מפקסת אותי. גם כשהייתי עורכת, זה היה הזמן שלי. הייתי משכיבה את כל הבית כולל את בעלי, כי גם זוגיות צריך לתחזק" היא מחייכת "ואז הייתי כותבת עד 01:00 בלילה".

כדי לשמור על התא המשפחתי, הכהנים מקפידים על עוד "ריטואלים קבועים" כמו ארוחת ערב שישי שמאותגרת על ידי הטינאייג'רים שלה "הם בגיל שפחות רוצים להיות בחברתנו, ואני משחררת. ברור לי שהם יחזרו בשלב יותר מאוחר", וערבי חמישי המוקדשים לדייט הקבוע עם צביקה, בעלה ב-18 השנים האחרונות, כהן: "זה חוק אצלנו, לפעמים מצטרפים חברים, אבל גם לבד זה סבבה. תמיד יש לנו על מה לדבר, תמיד יש אקשן. אנחנו לא מוותרים על הזוגיות בגלל הורות ועיסוקים".

היום, היא מרגישה שקל לה יותר להקדיש זמן למשפחה ולבית. "לאגו שלי אני יכולה להגיד 'כבר עשיתי'. ערכתי מגזין, עשיתי טלוויזיה, אני מנטורית בשנקר, היום אני במקום שהבית והילדים שלי דורשים יותר, וזה אומר לוותר על לכבוש עוד יעד". אבל גם לה יש ויתור אחד שלא בא בחשבון "לוותר על האני שלך זה בלתי נסלח" היא אומרת באסרטיביות "אם אני אקום בחיוך, ואבוא הביתה בחיוך, אז הבית יקום בחיוך. חשוב שאישה תהיה מלאה עם מטען אנרגיות חיובי".

טייץ ריצה : סטלה מקרתני לאדידס

סנדלים: ויקטור & רולף,  אוסף פרטי

 


>>> נהנית מהכתבה? כל הסטייל ישירות אלייך למייל בהרשמה קצרה >>> הצטרפי אלינו >>>

שירי ויצנר, 38, נשואה ואמא לשני בנים ובת, סטייליסטית אישית. 

אחרי עשר שנים בתחום הפרסום והשיווק, ובזכות שתי חופשות לידה, ההתכחשות לאהבה האמיתית של שירי הסתיימה, והיא פנתה ללימודי סטיילינג בשנקר, פתחה עסק, וכיום עובדת כסטייליסטית אישית, מנחת חוגים וסדנאות וכתבת אופנה. וכך היא מגדירה את מה שהיא עושה: "אני בעצם לא עובדת, כי מי שעושה את מה שהוא אוהב, לא עובד יום אחד בחייו, נכון?"

בלוג פייסבוק / אינסטגרם