CLOSE TO YOU

היא נשואה ליהל, אימא לעילאי בן השמונה חודשים וחצי, מוסיקאית, יוצרת בתל אביב ומתכוננת לפריצה בחו"ל. בגיל 31, היא מוציאה סינגל שני באנגלית מתוך מיני אלבום שני. נעמה כהן בראיון על החיים כאימא יוצרת, על ההסתגלות לאימהות הטרייה לצד אהבתה הגדולה לעיסוק במוסיקה.

(צילום: אורטל אקרמן, איפור: ענבל מרגלית, הלבשה: belleandsue.co.il, סיסטר M)

נעמה כהן, צילום : אורטל אקרמן. שמלה: סיסטר M

נעמה כהן, צילום : אורטל אקרמן. שמלה: סיסטר M

נעמה כהן גדלה בקריות, צפונית במקור, בעת שירותה הצבאי עברה להתגורר בעיר הגדולה תל אביב, מאז היא שם, חוקרת את המקצוע ואת כל מה שמעניין במוסיקה. היא יוצאת בית ספר רימון, לפני שלוש שנים נישאה ליהל, מוסיקאי אף הוא, מאז הם שותפים לחיים וליצירה. לפני פחות משנה ילדה את בנה עילאי תוך שהיא חוזרת לאט לאט לשגרת היום המוסיקלית.

נעמה כהן, צילום: אורטל אקרמן. שמלה:   belleandsue.co.il

נעמה כהן, צילום: אורטל אקרמן. שמלה: belleandsue.co.il

מוסיקה

תמיד ידעת שתרצי לעסוק במוסיקה?

תמיד ידעתי שאני רוצה לעסוק במוסיקה, זה ליווה אותי תמיד, באירועים משפחתיים, התגלגל ללהקות, ללהקה הצבאית, שנים שאני כותבת ויוצרת מוסיקה. החותמת האמתית לעיסוק הגיעה ביום שסיימתי צבא ולמעשה שאלתי את עצמי 'מה עושים עכשיו?' הבחירה בלימודים ב"רימון" היתה טבעית, התמקצעתי, למדתי, ושם למעשה עשיתי בחירה מודעת במוסיקה כעיסוק, זה לא היה מקרי. אחרי הלימודים ברימון, התחלתי בחיים האמיתיים, השתתפתי בהפקות מוסיקליות, משחק, ומוסיקה, הצגות, כשבמקביל כתבתי שירים.

הפגישה והחיבור עם יהל, בעלה, החלה גם היא באמצעות ובזכות המוסיקה, הם כותבים יחד, מבצעים יחד, ומופיעים יחד. האלבום הראשון של נעמה "שאלות על החיים" נכתב ובוצע בעברית, האלבום הנוכחי באנגלית.

איך את ויהל הכרתם?

הכרנו על הסט של כוכב נולד, השתתפתי בעונה התשיעית של התכנית, ויהל במקרה ליווה את אחת המתמודדות. רציתי לעשות מוסיקה, חיפשתי שותף, וכך נפגשנו, כתבנו, התאהבנו, והמשכנו גם כזוג ליצור יחד, ולעבוד על האלבום הראשון שלי. אחרי שנתיים נישאנו.

אחרי שנים של עברית למה עכשיו פנית לביצוע שירים באנגלית?

באיזשהו שלב חל מפנה לעבר האנגלית, משום שזו שפה שתמיד נמשכתי אליה, והחלטתי לממש את האהבה הזו ולכתוב גם באנגלית, גיליתי עולם, וכבר לא היתה דרך חזרה. היום אני בעיצומו של הפרוייקט, שני סינגלים כבר יצאו, SLAVE FOR THE CITY המלווה בקליפ ארטיסטי מושקע, ו CLOSE TO YOU, שיתוף פעולה עם הגיטריסט של הזמרת הבריטית הנערצת איימי ווינהאוס ז"ל.

איך את מסבירה את זה שאין בנוף המוסיקה הישראלית הרבה יוצרות חדשות?

אני חושבת שיש פער גדול בין גברים יוצרים לבין נשים יוצרות, קשה להצביע על הנקודה ולומר למה, אני עובדת מאוד קשה, משקיעה המון, אני מודעת לכך שהיצירה שלי היא לא מיינסטרים, אבל אני מקבלת את זה ושואפת להרחיב גבולות, הפרוייקט כולו מיועד לחו"ל, בחו"ל יש קרקע פורייה, יש יותר מקום להתבטא.

נעמה כהן, צילום: אורטל אקרמן. שמלה:  belleandsue.co.il

נעמה כהן, צילום: אורטל אקרמן. שמלה: belleandsue.co.il

מציאות נושכת

את די מסתייגת מתדמית "יוצאת ריאליטי", מה הסיבה?

את כוכב נולד חוויתי כחוויה טלויזיונית מאוד מעצימה ומעניינת, טבילה ראשונה בפריים טיים בטלויזיה, זה פתח לי את התיאבון, אבל זה לא מתאים לכל אחד, בסופו של דבר, הדבר הכי טוב שיצא לי מההשתתפות בתכנית זה שהכרתי באמצעותה את יהל, והמסקנה הברורה היא שאין קיצורי דרך.

נעמה כהן, צילום: אורטל אקרמן. שמלה:   belleandsue.co.il

נעמה כהן, צילום: אורטל אקרמן. שמלה: belleandsue.co.il

רובין בנרג'י

את רובין בנרג'י, הגיטריסט של היוצרת הבריטית איימי ווינהאוס ז"ל, הכירה במהלך תערוכה שנערכה לכבוד הזמרת המנוחה בארץ, שם התארח, מה שהוליד שיתוף פעולה מעניין ומבטיח.

איך נרקם לו שיתוף פעולה כה יוצא דופן?

כששמעתי שרובין בנרג'י מתארח בתערוכה לכבוד איימי ווינהאוס, יצרתי קשר עם המפיקים, וכך מצאתי את עצמי שרה שני שירים איתו ועם הלהקה, חוויה מאוד מיוחדת. רובין זה ג'אז אותנטי, וזה מאוד מרגש, התפתחה בינינו שיחה, ופרגון גדול מצדו מאחורי הקלעים, הוא שאל אם אני מכירה עוד שירים ואם יעניין אותי לבצע, הרגשתי שלא, כי למרות שאני מכירה ואוהבת בא לי לעשות משהו מקורי משלי, והצעתי לו 'בוא נכתוב יחד' הוא ענה שבכיף, וחזר ללונדון. צפיתי שהעניין עלול להתמסמס אז הזכרתי לו, וכך תוך כמה שעות, בלילה, הוא שלח לי וידאו שלו בחדר בביתו, מנגן מנגינה שלימים הפכה לסינגל השני מתוך האלבום. כתבתי טקסט למנגינה, ויחד עם יהל זה התפתח לשיר. רובין הקליט בלונדון את ערוצי הגיטרה, שלח, הלבשנו אותם על ההפקה של יהל, עם נגנים שלי, וכך נולד CLOSE TO YOU.

נעמה כהן, צילום: אורטל אקרמן. שמלה:  belleandsue.co.il

נעמה כהן, צילום: אורטל אקרמן. שמלה: belleandsue.co.il

עילאי

אומרים שכל שיר הוא לידה, מה שאמור להפוך את נעמה למנוסה ומתורגלת, בגיל 30 ילדה את עילאי בנה, והיא עדיין לומדת ומסתגלת לסטטוס החדש. היום היא בעיקר סביבו, ועושה זאת במסירות מופלאה. "זו זכות גדולה" היא מציינת. במקביל היא מטפטפת את החזרה לקריירה.

איך זה לגדל ילד בבית כזה מוסיקלי?

יש ימים שזה נראה בלתי אפשרי ויש ימים שזה הרמוני, טבעי והגיוני. כשאני מופיעה לבד יהל עם עילאי, כששנינו מופיעים יחד, נעזרים בבייביסיטר. עילאי דלוק על הגיטרה, אני חושבת שיש לו את ה"גרוב", הוא קולט את המקצבים, אנחנו שרים לו בבית הכל מכל סוג.

האימהות מאתגרת, איך מתמודדים עם השינוי ועם רגעי משבר?

אני לא אנסה להתיפייף, אני עדין לומדת איך להנהיג את הימים אתו בבית, להיזכר מי אני ומה אני עושה, לפתח את מה שאני עושה. כל יום-יומיים יש רגע משבר, אבל הוא ילד מדהים והוא מתפתח והוא צריך אותי שם.

את ויהל הפכתם מזוג מוסיקאים שחיים רוק, לזוג שמתמסר להורות ולצרכים של עולל קטן. את מרגישה שוויתרת על דברים מסוימים אליהם התרגלת לפני שנולד עילאי?

הספונטניות נגמרה, ורוק אנד רול זה הר של כלים במטבח, לילות לבנים, מתעוררים לבכי וכאבי צמיחת שיניים, אבל מעבירים את הכול בצחוק ובאהבה.

נעמה כהן, צילום: אורטל אקרמן. שמלה:   belleandsue.co.il

נעמה כהן, צילום: אורטל אקרמן. שמלה: belleandsue.co.il

יש פער גדול בין איך שדמיינת את ההורות לבין המציאות?

חשבנו שלא נהיה הורים של "שקט ישנים" "לא להפריע", חשבנו שנמשיך הכול בווליום רגיל, שהגידול שלו יסתנכרן, והוא יירדם בכל מקום, וירגיש נוח, ויחיה את המוסיקה שלנו. אבל המציאות אחרת, הבית במצב דממה כשהוא נרדם, הטלפונים על רטט ואין מקום לטעויות כי הוא מאוד ערני ויוצא מהר ממצב שינה, כך שאנחנו מתפקדים בהתאם.

יוצא לכם לבלות מידי פעם?

כל זמן פנוי מוקדש לחזרות והופעות. ולא חסרות לי החופשות או להיות לבד. אני עדין לא יודעת איזה אימא אני, אבל אני לא היסטרית, לומדת מחוויות של אחרים מעולם ההורות, מקבלת דברים בפרופורציה, זה עניין של אופי.

נעמה כהן, צילום: אורטל אקרמן. שמלה ושרשרת: סיסטר M

נעמה כהן, צילום: אורטל אקרמן. שמלה ושרשרת: סיסטר M

מה תאחלי לעצמך לעתיד?

אני מאוד מצפה להפצה של המוסיקה שלי בחו"ל, בשוק הבינלאומי, להגיע לעוד קהלים ואנשים, להופיע בחו"ל. השילוב בין מוסיקה ומשפחה הוא מנצח עבורי, אני רוצה לחיות את החלום.

נעמה כהן, צילום: אורטל אקרמן. שמלה ושרשרת: סיסטר M

נעמה כהן, צילום: אורטל אקרמן. שמלה ושרשרת: סיסטר M

SHOP THE STORY

הגר טהר לב, 40, בעלת והעורכת הראשית של מגזין it.

שנים ניהלה הגר בלוג אופנה עצמאי וכתבה במגזינים השונים. התשוקה לאופנה, והחיפוש אחר פלטפורמה שתדבר לאוהבי אופנה כמוה, הביא אותה להקים את מגזין it.

הגר באינסטגרם: hagar_ta@