דברי אליך יפה

דברי אליך יפה

דברי אליך יפה

היא בת 32, אימא לשני בנים, הלל בן השלוש וחצי, ואוריאל בן התשעה חודשים, היא נשואה לגל, יזם עסקי, או כמו שהיא מתארת אותו 'מלך במשרה מלאה'. "הוא אבא מעורב ומעורר השראה" היא מציינת בגאווה. אחרי שהכרנו אותה בין היתר כ'רותי מהדיוטי', כ'אלונה' לצד יהודה לוי בסדרה 'הבורר', וגם כ'גאלה' בסדרת הילדים 'מנדלבאום בלש פרטי', היום תפקיד חייה הגדול והחשוב הוא להיות אימא מאושרת. גאלה קוגן מספרת בראיון על האימהות, החיבור לדת ולמסורת, על אתגרים ועל רגעי אושר. תוך שהיא "מג'נגלת" בין העיסוק שלה, למשפחה, ולגידול שני הבנים, היא מביטה במבט עמוק ובוחן על הדרך שעברה ועל החיים בכלל. יש לה המון תובנות והיא מאוד מחוברת לעצמה, בטוחה, ומאמינה שכל צעד מוביל לצעד הבא.

צילום: רותם רייצ'ל חן

איפור ושיער: לינה קצפ

סטיילינג: יובל רז

"ילדים זה 'רכבת הרים רגשית'"  גאלה קוגן (צילום: רותם רייצ'ל חן)  חולצה: אמריקן אפרל, מכנסים: בוטיק SUGAR MAMA, נעלים: ALDO

"ילדים זה 'רכבת הרים רגשית'" גאלה קוגן (צילום: רותם רייצ'ל חן)

חולצה: אמריקן אפרל, מכנסים: בוטיק SUGAR MAMA, נעלים: ALDO

אימא במשרה מלאה

"הי את
כן כן את פשוט מהממת ומופלאה 
וכל הכבוד לך שאת אמא ואת
נושמת עמוק 
ומשתדלת להכיל, ולא אוכלת לפעמים
כי אין זמן לנשום...
ומתאפקת לא לעשות פיפי חמש שעות 
ומתאפקת לא לצרוח מהעצבים של הזיעה
הבלתי פוסקת באיברים שלא ידעת על קיומם
בעודך מחזיקה תינוק 
ועוד ילד מושך לך בשיער
ואומר לך שאת לא מחליטה עליו.
את פשוט אלופה ואני גאה בך.
תודה לך שאת עושה את התפקיד הקשה ביותר בעולם.
כל הכבוד שאת 
אוהבת את הילדים שלך כל כך.
אין דברים כמוך את אחת ויחידה."

את הטקסט הזה כתבה בפייסבוק ברגע של כנות המאפיינת אותה כל כך, במהלך יום מפרך של חופש גדול כאימא לשניים, כשהיא 'מצדיעה' לאימהות שלעיתים קרובות מוותרות על צרכים בסיסיים כמו לאכול או ללכת לשירותים. "אני אימא טוטאלית" מציינת גאלה כבר בתחילת הריאיון. הטוטאליות באה לידי ביטוי בין היתר בפסק זמן של שנתיים שלקחה מהקריירה כדי לגדל את הלל בנה הבכור, עם אוריאל בנה השני החיים החזירו אותה למסלול די מהר, וגם על כך היא מודה.

מה זה מבחינתך להיות אימא טוטאלית?

"אני עושה למען האושר של ילדיי הכול, מנסה לא להיות היסטרית, להיות קולית וכל הזמן לומדת. ילדים זה 'רכבת הרים רגשית' , אחרי לידה כולן משתנות, האימהות פותחת איזשהו צוהר, ועד שאת לא אימא את לא מבינה באמת את המשמעות של מה זה להיות אימא, את גודל האחריות את כובד הראש, יש אינסוף רבדים ב'תוכנה' הזו שנקראת אימהות, לנהל קריירה או שלא, לפענח את עצמך, לא להזניח את עצמך, במקביל דאגה אינסופית, ורצון לרצות, זה לא מובן מאליו, לפעמים יש לעצור ולומר 'כל הכבוד'"

האימהות הביאה עמה רגעי משבר? אתגרים?

"בחוויה שלי זה השיעור והמתנה, יש רגעים של 'לדפוק את הראש בקיר', אחריי הילד הראשון היתי מלאת הודיה, אך חוויתי גם קושי שבביטול העצמי, שנתיים לא עבדתי, והיו לכך השלכות שלא היתי מודעת להן. במקצוע שלי שנה היא כמו שנת-כלב, קשה לחזור וקשה לתחזק את זה."

הנקת את הלל במשך שנתיים, ועכשיו מניקה את בנך אוריאל, זה חלק מהטוטאליות שלך כאם? ואיך את בעצם מצליחה לשלב הנקה עם סדר יום כה תובעני?

"אין לי אג'נדת הנקה, אני פריקית של הנקה כי זה הרגיש לי טבעי ונכון. אני 'עובדת בזה' שואבת גם על סט הצילומים, כולם יודעים שאם אני לא נמצאת אז 'גאלה שואבת' אני לא מסתתרת ומפיצה את הבשורה שזה אפשרי, זה לא שייך לי, זה שייך לתינוק ואני מספקת לו את זה."

"יש סיבה לזה שאני יהודייה"  גאלה קוגן (צילום: רותם רייצ'ל חן)  שמלה: בוטיק ורנר, נעלים: אלדו

"יש סיבה לזה שאני יהודייה" גאלה קוגן (צילום: רותם רייצ'ל חן)

שמלה: בוטיק ורנר, נעלים: אלדו

היציאה מארון הקודש

גאלה נולדה באוקראינה, ועלתה לארץ עם הוריה ואחיה הגדול ממנה, מיכאל קוגן, כשהיתה בת 5. תמיד ידעה שתהיה שחקנית, היא מספרת, בגיל 16 בלבד עזבה את ביתה לטובת מגורים עם בן זוג הבוגר ממנה, הגיעה למקומות אפלים, חוותה את חיי הלילה של תל אביב, ולדבריה, רק במזל לא נפלה. אחריי כל מה שחוותה וטעמה, נקלעה למשבר עמוק, ממנו לא ידעה איך לצאת. 'הריק הגדול' והמצוקה שחשה הובילו אותה לחיפוש פנימי. מדיטציות וסדנאות ויפאסנה הובילו אותה אל היהדות.

"בפעם הראשונה שהדלקתי נרות שבת הרגשתי שאני לא לבד, התפללתי וזה היה רגע מאוד עוצמתי, בכיתי ללא הפסקה, הרגשתי שמישהו מקשיב לי אחריי תקופה ארוכה של בדידות נוראית. אי אפשר להתעלם מזה, משהו תרתי משמע נדלק."

כשהתחלת להתקרב לדת, בעלך עוד לא לקח חלק, איך הצלחתם לנהל כך בית וזוגיות?

"התחלתי לשמור שבת בבית לבד, עשיתי קידוש והבדלה לבד, וכיבדנו אחד את השני. אני כבר שמונה שנים בתהליך, ובתשובה יש משהו מאוד מיסיונרי וקיצוני, לכן נוצר בהתחלה קושי, אבל אחרי כשנתיים כשהסברתי לגל כמה חשוב לי שיצטרף לשיעור הוא הסכים והצטרף, ומאז הוא איתי בתהליך."

את חושבת שתתחזקי עוד באמונה שלך?

"אין לדעת, זו התפתחות רוחנית. אנחנו חיים מעין חיים כפולים היום, החברים הכי טובים שלנו חרדיים, מצד שני, אנחנו עובדים עם חילוניים גמורים. כדי להיות יהודי לא צריך להיות דוס וחרדי, היהדות היא קריטית לחיוניות ולהתפתחות שלנו כבני אדם, ולקרובים לנו. הדת יוצרת אנטי אוטומטית בגלל דעות קדומות, אפילו אני ירקתי בילדותי ליד דוסים שעברו לידי ברחוב ולכן נמנענו מלשתף את קרוביי, זה בודד אותנו. היום אנחנו משתפים, 'יצאתי מארון הקודש'."

איך החברים והקולגות מקבלים את ההתחזקות שלך?

"היום אני כבר לא מדברת שטוח, אני מעמיקה, ואלו שסביבי צריכים להיות אנשים שבנויים לזה, כשבסביבה מרפים מהסטיגמה מקבלים דברים יפים. אני לא רוצה להתעלם מזה שאני יהודייה, יש סיבה לזה שאני יהודייה, ולכך שהוריי עלו ארצה אחריי שסבלו גילויי אנטישמיות בחו"ל".

"לעולם לא לסתום את הפה"  גאלה קוגן (צילום: רותם רייצ'ל חן)  ג'קט: LOVE ME TWO TIMES רבי פנחס בן יאיר, תל אביב. חולצה: זארה. מכנסים: נומרו 13. נעלי: ALDO

"לעולם לא לסתום את הפה" גאלה קוגן (צילום: רותם רייצ'ל חן)

ג'קט: LOVE ME TWO TIMES רבי פנחס בן יאיר, תל אביב. חולצה: זארה. מכנסים: נומרו 13. נעלי: ALDO

גילויים

לאחרונה גאלה מגלמת את תפקיד ה"מאמא" בסדרה חדשה לצד אלטרמן וגרייניק בניקלודיאון, והיא גם משתפת פעולה עם גל בעלה, ויחד הם מקדמים את "גילויים" מיזם בו הם משתפים גילויים שלהם מתחומי החיים, ומתוך תפיסת עולמם. זה תקופה ארוכה שהיא משחקת במחזמר המדובר 'מרי לו', אל תפקיד הבת דודה ה'עקומה' של מרי-לו הגיעה חודש אחרי לידת בנה השני, למרות החשש זה התגלה כרעיון נפלא שבו מצאה פורקן ומקום להתבטא. אל התפקיד המאתגר והקומי בתיאטרון, אחרי שנים שעשתה רק טלויזיה, אפילו הביאה עמה ניואנסים מחיי היומיום והאימהות, כמו למשל את התחושה המגושמת.
את שלמה עם החזרה המהירה שלך לביזנס אחרי לידת בנך השני?

"את התפקיד הציעו לי עוד כשהיתי בחודש שמיני, חששתי מאוד, אבל זה נבנה בצורה הדרגתית, אחרי טראנס של אימהות בפול-טיים ג'וב, לפגוש אנשים רגילים חלקם לא הורים, לרקוד ולשחק עשה לי טוב, איזן אותי. התיאטרון אחרי שנים שעשיתי בעיקר טלויזיה, מאתגר, אבל גם כיף, מעורר, ומחזיר לעשייה, לא ריחמו עליי שם."

במה את חושבת שהחזרה המוקדמת לעבודה תרמה לך?

"לקחתי את התפקיד עד הסוף, וזה היווה סוג של 'פסיכודרמה' זה עזר לי. נשים חייבות פורקן לתחושות ורגשות, לעולם לא לסתום את הפה, חשוב להוציא כי אם לא פורקים זה עלול להתפוצץ או חלילה להפוך לחולי."

"מתנצלת בפני הגוף שלי על ההתעללות שחווה"  גאלה קוגן (צילום: רותם רייצ'ל חן)  חולצה: ZARA, חצאית LOVE ME TWO TIMES רבי פנחס בן יאיר 8 תל אביב, תיק: בוטיק ורנר, נעליים אלדו

"מתנצלת בפני הגוף שלי על ההתעללות שחווה" גאלה קוגן (צילום: רותם רייצ'ל חן)

חולצה: ZARA, חצאית LOVE ME TWO TIMES רבי פנחס בן יאיר 8 תל אביב, תיק: בוטיק ורנר, נעליים אלדו

לדבר אל הגוף

את חוסר האהבה העצמית חוותה גאלה עוד בילדותה, אולם כיום מוצאת את עצמה מפיצה אהבה ומסר פיוס גם בהקשר הזה. אחריי פגישה מקרית עם בחורה לה החמיאה ולאחר שזו שטחה בפניה את כל טענותיה כלפי עצמה, הגיעה גאלה לתובנה שגרמה לה לייצר את סדרת הסטיקרים "דברי אלייך יפה".

למה בחורה טובת מראה ודקיקת גזרה כמוך סבלה שנים מדימוי עצמי נמוך?

"חוסר אהבה עצמית היא תופעה שמוכרת לי מילדות, וגם מהסובבים אותי. אחריי שעליתי 20 קילו אחריי לידה ובחוויה שלי היתי ממש 'פילה', הבנתי כמה לפני הלידות התעללתי בעצמי, בגוף ובראש, כמה נזק עשיתי לעצמי, הבנתי שהסתכלתי על עצמי בעיניים חולות, הבטחתי לעצמי שלעולם לא אדבר אליי ככה, לקח לי 7 חודשים לחזור לעצמי, הפרופורציות השתנו והיום אני אוהבת את עצמי ומתנצלת בפני הגוף שלי על ההתעללות שחווה."

איך ממפגש עם מישהי זרה בבית קפה את מוצאת את עצמך מפיקה ומחלקת אלפי סטיקרים עם מסר לאהבה עצמית?

"כששמעתי את הבחורה מתלוננת על מראה ומוצאת בעצמה פגמים כשבעלה לצידה מאשר את דבריה, יצא לי בספונטניות 'דברי אלייך יפה' וזה היה רגע מאוד עוצמתי, שתינו בכינו. החלטתי שכולן צריכות להתעכב על זה, ולהיות מודעות לכך, ויצרתי את הסטיקר. זה עף, הגיעו אליי סיפורים על נשים שעצרו מכוניות עליהן מודבק הסטיקר מרוב שהזדהו עם המסר. למה כל כך קשה לקבל מחמאה? אם מישהו ידבר לא יפה אל הילד שלך מיד תבקשי ממנו לדבר יפה, אותו דבר עם הגוף שלנו, דברי אליו, ואליך, יפה". 

 


הגר טהר לב, 41, בעלת והעורכת הראשית של מגזין it.

שנים ניהלה הגר בלוג אופנה עצמאי וכתבה במגזינים השונים. התשוקה לאופנה, והחיפוש אחר פלטפורמה שתדבר לאוהבי אופנה כמוה, הביא אותה להקים את מגזין it.

הגר באינסטגרם: hagar_ta@