Fashion Illustration

מביטוי חזותי ועזרה למעצבים, לאטרקציה מובילה וטרנדית באירועי אופנה, מבעלי מקצוע לסלבריטאים, איך הפכו איורי האופנה והמאיירים לטרנד מוביל ומרכזי בעולם האופנה? וגם, הכירו את חמשת המאיירים המובילים בתחום בארץ.

(למעלה: איור של אבירם פימה)

קוקו שאנל באיור של טליה צורף

קוקו שאנל באיור של טליה צורף

הטרנד

איור אופנה הוא אחד מהתחומים הכי אטרקטיביים ומרתקים היום בעולם האופנה. הם מככבים על טי-שירטים, מחברות, נעליים, צלחות, כוסות קפה, והם אפילו דרך להביע מחאה. כחלק מטרנד איורי האופנה, תוכלו לפגוש דוכנים של מאיירים בארועים שונים ולקבל פורטרט מדליק של עצמכם כאטרקציה, וכמובן שהטרנד הכי אופנתי הוא איורי סלבס ודוגמנים מהמסלול.

איור של דנה אבני

איור של דנה אבני

פריצת דרך

"איורי אופנה הם טרנד אופנתי עולמי ומוכר בימינו, אך למעשה הם כאן מאז המאה ה 19 והחלו כזרם באומנות שנבע מתוך הצורך של בני אצולה לתעד את עצמם עם מלבושיהם המוקפדים" מסבירה מימי זיו, מרצה לאיור אופנה במחלקה לעיצוב אופנה ב״שנקר״. ״בשנות השלושים המאוחרות, שילב מגזין Vogue העולמי איורי אופנה במגזין. זו הייתה פריצת דרך ונקודת מפנה משמעותית לתחום איורי האופנה שקיבלו מקום של כבוד והכרה בעמודי השער של המגזין עד להמצאת המצלמה. למצלמה יש חלק בקביעת מעמדם של איורי האופנה; בעבר מאיירי אופנה לא הורשו להיכנס לתצוגות אופנה כדי שלא יוכלו להעתיק דגמים ולהעביר למתחרים, עם המצאת המצלמה שהכול חשוף לעיניה, הוחזרו מאיירי האופנה לתצוגות, ובשל הביטוי האומנותי המועט שהביאה המצלמה, איורי האופנה חזרו להיות חלק חשוב בעולם האופנה. כיום כל בית אופנה שמכבד את עצמו וכן מגזיני אופנה, מחזיקים במאיירים על מנת להעלות רעיונות חדשים כחלק מסיעור מוחות. בעבור המעצבים, האיור מאפשר לדגמים שלהם להתעורר לחיים, וזו דרך להעביר דמיון לכדי סקיצה אופנתית״.

איור של שירה ברזילי ״קוקטית״

איור של שירה ברזילי ״קוקטית״

יצאו מהמסגרת

התחום, שהחל כסקיצות על דף נייר באמצעות עפרונות, צבעי שמן ומכחול וכדומה, הצטרף מיד לקדמה הדיגיטלית, וכיום תוכלו למצוא איורים רבים שאוירו באמצעות תוכנות דיגיטליות על גבי אייפד. הטכנולוגיה והקדמה תרמו רבות לחשיפה לתחום ברשתות החברתיות בכלל ובאינסטגרם בפרט. מאיירים רבים מפרסמים את איוריהם בלחיצת כפתור ונחשפים לבתי האופנה, אושיות אופנה ומעצבי האופנה הגדולים והבולטים בעולם, מה שבעבר היה בלתי נגיש. כפועל יוצא, איורי האופנה הפכו פחות מסורתיים ויצאו מהמסגרת של דף ועפרונות וכיום נעשים שימושים באוכל, צמחים, חפצים וכל דבר העולה במוחם היצירתי של המאיירים.

חן אמסלם באיור של נטע איטח

חן אמסלם באיור של נטע איטח

המובילים

מוכשרים, מקוריים, וחושבים מחוץ לקופסא. גם אצלנו התחום תופס תאוצה והופך אטרקטיבי מיום ליום, מאיירים מוצאים בתחום מקור פרנסה, ואף זוכים להערכה רבה, ולמקום קבוע בעולם האופנה ובתקשורת. מוזמנים להכיר חמישה ממאיירי האופנה המובילים בישראל.

שירה ברזילי koketit

שירה ברזילי

בת 35, בוגרת מגמת עיצוב אופנה בשנקר, מתגוררת בתל אביב, בעלת המותג קוקטית, מאיירת אופנה, מעצבת ועורכת גרפית של מגזין Go Style ובלוגרית.

"אני מאיירת מאז שאני בת 5״ מספרת שירה  ״יש לי תואר ראשון לעיצוב אופנה בשנקר. אחרי הלימודים עשיתי שיחת נפש עם עצמי והבנתי שאני לא רוצה לעשות בגדים, אני רוצה לאייר אופנה. אף אחד לא עסק באיור אופנה בזמנו בארץ אז החלטתי לפלס לעצמי את הדרך. בדיוק חזרתי משנה בחו״ל אחרי הלימודים וספגתי שם השראה מאמני אופנה והחלטתי שאהיה גם כזו. וכך היה. מאז שיתפתי פעולה עם מותגי אופנה ולייף סטייל בארץ ובעולם, בין אם זה עיצוב, איור, או עם ליין הקעקועים הזמניים שלי. בתחילת השנה היתה לי תערוכת יחיד בקניון רמת-אביב של איורי אופנה של סלבס מתוך הפיד של האינסטגרם, ובקרוב עולה תערוכת איורי אופנה חדשה שנקראת "קוקטיות" ותעסוק בדמות המפורסמת שלי, ״קוקטית״, ובכלל בתהליך היצירה של מאייר אופנה.״

״לפני כמה שנים שיתפתי פעולה עם מעצב האופנה רוברטו קוואלי״ נזכרת ברזילי ״הוזמנתי לאייר 5 טישרטים עבור חגיגות 40 שנה למותג. התבקשתי לאייר משהו חייתי, אז לקחתי את חברתי הטובה מיכל שפירא, שהיא חיה רעה בפני עצמה ויצרתי הכלאה בינה לבין זברה. החולצה נמכרה באיזה 400 יורו. אחרי שנה מצאנו העתקים שלה בשוק הכרמל וצחקנו שנה.״

התערוכה של שירה ברזילי ״קוקטיות״ תוצג בחלל "קן הקוקיה" ביפו בין ה-9 לספטמבר עד ה-21.

לחשבון של שירה באינסטגרם


טליה צורף

טליה צורף

בת 20, מאיירת אופנה בינלאומית ובלוגרית, בוגרת לימודי עיצוב גראפי בשנקר הנדסאים, ולמדה בנוסף סמסטר בעיצוב אופנה בטורונטו בקולג' ג'ורג' בראון. 

״אני מאיירת כל חיי אך מאיירת כמקצוע שלוש שנים״ מספרת טליה על הדרך שלה ״ברגע שהבנתי שיש קריירה כזאת לאחר שיטוט באינסטגרם של מאיירים מוכרים בעולם הבנתי שזה מה שאני רוצה לעשות״. כישרונה של טליה נחשף לראשונה בפני אושיות האופנה המובילות בעולם באמצעות האינסטגרם, בעקבות החשיפה נולדו שיתופי פעולה עם מותגי האופנה המובילים בעולם דוגמת שאנל, מייקל קורס, קליניק, מאק, ולנטינו, נינה ריצ'י ועוד. טליה מתחזקת מגזין איורי אופנה וכן בלוג שעוסק באיורי אופנה ומדורג במקום ה 50 ברשימת 100 בלוגי איור האופנה המובילים בעולם, במסגרתו מסקרת את שבועות האופנה ברחבי העולם (פריז, מילאנו, ניו יורק, ברלין, טורנטו ותל אביב), וכן ארועי אופנה שונים. לאחרונה נבחרה להיות מאיירת האופנה הרשמית של שבוע האופנה בפריז לעונת הסתיו 2017. עבודותיה הוצגו בעיתוני אופנה ידועים מסביב לעולם כמו VOGUE, New York Times, Glamour, Cosmopolitan. בין איוריה תמצאו איור של קנדל ג'נר בוורסאצה אליו היא מאוד מחוברת ״אני מרגישה שהוא מייצג את הסגנון הצבעוני שלי ואני מתחברת לאקראיות שבו״ היא מסבירה. "הפעם הראשונה שאיירתי אדם כלשהו בלייב, ללא עריכה או מחיקה היתה בשבוע האופנה במילאנו״ נזכרת טליה ״אף על פי שתמיד הסתובבתי עם צבעים ודפים בתיק, תמיד פחדתי לפשל באיור על המקום ללא שום עריכות. אך כשראיתי לראשונה את עורכת האופנה אנה דלו רוסו אשר תמיד הייתה אייקון אופנה קרוב לליבי, החלטתי שאני חייבת לאייר אותה  ויהי מה כי זו הזדמנות שלא תחזור שנית. אז אני זוכרת שהוצאתי את הדפים וצבעי המים מהתיק שלי וכשראיתי שהיא מתראיינת לאיזו תכנית בוידיאו שמחתי שהיא תעמוד ולא תזוז כמה דקות כי כך אוכל לתפוס את דמותה בצורה הטובה ביותר. עם ידיים רועדות הצלחתי לסיים את האיור עד סוף הראיון ונתתי לה אותו. מאז אני מאיירת בלייב בכל שבוע אופנה ונהנית מהאתגר בו אני צריכה לתפוס את הרגע."

לחשבון של טליה באינסטגרם


רתם לויתן

/רתם לויתן

בת 25, בוגרת תואר ראשון בלימודי עיצוב אופנה בשנקר, מתגוררת בתל אביב, מעצבת אופנה ומאיירת.

״אני מציירת כל חיי, מאיירת בארבע השנים האחרונות״ מספרת רתם ״זה התחיל כפלרטוט והפך לרומן סוער. למדתי לאייר תוך כדי לימודיי במחלקה לעיצוב אופנה בשנקר, אצל המרצים ארז עמירן ומימי זיו, ושם התאהבתי באיור, במיוחד איור אופנה״ האיורים האהובים עליה בדרך כלל הם אלה עם מסר אותנטי ואופנתי ״כרגע האיורים האהובים עליי הם איורים ששימשו כלוחות ההשראה של פרויקט הגמר שלי בשנקר LET ME EAT CAKE״ (עוד על רתם ועל פרוייקט הגמר שלה בכתבה כאן).

לחשבון של רתם באינסטגרם


דנה אבני

דנה אבני

בת 30, למדה ארבע שנים בבית ספר "מנשר" תל אביב במסלול תקשורת חזותית, מתגוררת בברלין, מאיירת וגרפיקאית.

״אני מאיירת מאז שאני זוכרת את עצמי״ היא מעידה ״אופנה ממש מרתקת אותי ובשנים באחרונים עבדתי עבור מספר חברות בתור מאיירת וכמובן בקשר ישיר לאופנה, אחד המשמחים זה הצעה שהגיע מדיזינגוף סנטר. האיורים שלי מלווים את בוטיק המעצבים״. היא מחוברת לכל האיורים שלה, ומאחורי רבים יש סיפור. ״אחד מהם קשור לילדות״ היא מפרטת ״כשהייתי בגן הגננת חילקה דף שבלונה שבו מצוייר עץ תפוזים. כמובן שהתבקשנו לצבוע. כל הילדים צבעו בכתום כמובן ורק אני צבעתי בכחול כי כזו אני. בגלל אותם תפוזים כחולים הגננת נעלה אותי בשרותים יום שלם. מאז עברו לא מעט שנים ואני כן מאיירת תפוזים כתומים בגאווה אבל גם תמיד בזיכרון וגעגוע לאותם תפוזים כחולים, מבחינתי תפוז תמיד יהיה כחול״.

אבני אחראית לפרוייקט הנשי ״in my ass" במסגרתו היא מאיירת מאות ישבנים של נשים ומקבלת עשרות פניות של נשים שרוצות שתאייר את אחוריהן, שנושא את האמירה ׳תאמרו מה שיש לכן בלי להתבייש׳.

לחשבון של דנה באינסטגרם


נטע איטח

נטע איטח

בת 24, סטודנטית שנה ג׳ לעיצוב אופנה בשנקר, מתגוררת באשדוד / ת״א.

מאיירת כבר כמעט 3 שנים, מאז החלה ללמוד בשנקר ״אבל תמיד ציירתי באופן חובבני כזה״ היא מציינת ״תמיד הייתה לי משיכה לציור וגרפיקה, אבל אף פעם לא באמת פיתחתי את זה. כבר מגיל קטן, כשהחלום היה להיות מעצבת אופנה, הייתי מציירת בובות נשים ומלבישה אותן בשמלות שהייתי רוצה לתפור לעצמי, או אפילו מציירת בדיוק את התחפושות שלי לפורים, ואמא שלי הייתה תופרת לי אותן״ היא הספיקה לאייר קולקציות שונות וכמה דמויות כחלק מתיק העבודות שהגישה כדי להתקבל ל״שנקר״ ״כשהתקבלתי זה כבר הפך לרציני יותר״ היא נזכרת ״ושם פיתחתי יותר את כתב היד שלי והיה לזה הרבה יותר ביטוי, כי בשנתיים הראשונות בשנקר לומדים איור אופנה, זה חלק מההגשות שלנו, ככה מציגים את הקולקציות והדגמים שאנחנו מעצבים, וזה די הכרחי. שיעורי בית, סקיצות, פרזנטציות, תמיד איכשהו בשלבים האלה אני שוכחת את עצמי ונסחפת עם השעות שאני משקיעה בזה. כנראה כי זה החלק האהוב עלי״.

ההובי של איטח הוא איור פורטרייטים ״בהתחלה ציירתי למשפחה ולחברים, וראיתי כמה זה כיף לקבל איור של עצמך אם הוא יוצא טוב. תמיד כיף לי לצייר על דף בעפרונות וטושים, אופנה או כל דבר אחר, אבל אני גם ממש אוהבת גרפיקות ממוחשבות. לאחרונה התחלתי לאייר באייפד פרו, והכל מקבל מראה תלת מימדי וחדשני יותר. בדרך כלל כתב היד שלי קצת פחות ריאליסטי, ודווקא באיורים באייפד אני יותר נצמדת למציאות, אבל כן שומרת על המראה האיורי״. 

לחשבון של נטע באינסטגרם


אבירם פימה

אבירם פימה

בן 24, יחל השנה לימודי עיצוב אופנה בשנקר, עובד בבטחון בנתב״ג ומשלב מידי פעם סטיילינג.

״האמת שכבר בגן אהבתי כל הזמן לצייר וליצור ועם השנים הייתי בחוגי ציור ואומנות אך הייתה הפסקה בתיכון והיום חזרתי לעצמי״ מספר פימה ״כחלק ממבחני הקבלה לשנקר צריך להכין תיק עבודות שכולל איורים ואז ״חזרתי״ במלוא המרץ לאייר וזה פשוט כיף לדעת שהיד לא שכחה איך לצייר, זה מעניין אותי מאוד ושאני נכנס לזה זאת הרגשה מדהימה, וכמובן שיש לי עוד הרבה ללמוד. בשנקר שמים על זה דגש רב אז מקווה ללמוד עוד ולהתמקצע״. איור השמלות שתלויות על המתלה (בתמונה הראשית בכתבה) הוא אחד הקרובים לליבו ״כחלק מעבודת הסטיילינג הייתי מבקר אצל מעצבי אופנה רבים על מנת לאסוף פריטים לצילומי הפקות השונים ובאחד מהביקורים שלי בסטודיו של מעצב אופנה, ראיתי הרבה שמלות תלויות על המתלה והסטודיו היה מדהים ובאווירה מיוחדת שאתה נכנס אליו ישר מרגישים את האופנה באוויר ובכלל הכל היה נורא מיוחד, וזה נתן השראה לצייר את הציור שזהו גם חלומי להגיע לנחלה שלי ושיהיה לי סטודיו שאני חולם עליו ולהצליח רבות בתחום ולהגיע הכי רחוק שיש״.

לחשבון של אבירם באינסטגרם

לירן ברזילי, 37, בלוגרית מזה תשע שנים, מפיקת אופנה וסטייליסטית מתמחה בילדים.

כימאית בהכשרה ובורחת הכי רחוק מזה אל האהבה האמיתית- אופנה.

עם לידת ילדיה וכחלק מפעילות הבלוג לירן החלה בסיקורי אופנת ילדים שהתרחבו להפקות אופנה וסטיילינג, כי חייבים קצת אסקפיזם כאוויר לנשימה