איראן זה כאן ואתם תהיו מאוד גאים שכך

 כשמזרח ומערב נפגשים ויוצרים פיוז׳ן תרבויות מקורי, חדשני, ואופנתי במיוחד. החיג׳אב של שיר כהן, סטודנטית ״שנקר״, בשיתוף עם מותג ג׳ינס שבדי, ושמלות הכלה של ליאור צ׳רכי המושפעות ממסורות משפחתיות מאיראן והוצגו בשבוע האופנה בפריז

עולם האופנה מתקשה להתעלם מהשפעות ההגירה המאסיבית באירופה, אם בתחילה הגבות הורמו לנוכח סממנים דתיים בכלל ואיסלאמים בפרט בעולם האופנה, היום הם מהווים חלק בלתי נפרד ממנה, החל מהזקנים שהפכו לצו האופנה, ועד הגלביות ושרשראות המסבחה, שספק אם מישהו זוכר את שורשיהם המזרחיים. עכשיו, הגיע תור החיג׳אב, אחרי שענקיות אופנה כמו NIKE כבר נותנות ביטוי כבשגרה לחיג׳אב במסגרת מוצריהן ועיצוביהן, הוא מקבל פרשנות שקשה להתעלם ממנה, בדגם שעיצבה שיר כהן, סטודנטית לעיצוב אופנה בשנקר, וזכה להכרה בינלאומית. לצד זה מציג השבוע מעצב שמלות הכלה ליאור צ׳רכי את דגמיו המושפעים ממסורות משפחתיות של הוריו שהיגרו מאיראן במסגרת שבוע האופנה בפאריז.

YoSsee Jeans-704.jpg

מחאת החיג׳אב

השנה נערך שיתוף פעולה בין קורס ג'ינס-קיימות במחלקה לעיצוב אופנה ב״שנקר״, ובין חברת ״Nudie Jeans״ בתיווך של רשת האופנה ״STORY״, במסגרתה ביקר מנכ"ל החברה, פאלה שטיינברג בבית הספר. המותג Nudie Jeans פועל באופן שמקדם את הקיימות, ובחברה מאמינים כי הג'ינס שהם מייצרים מ 100% כותנה אורגנית ובסחר הוגן לא צריך להיזרק לפח לעולם. כל לקוח שלא מעוניין בג'ינס יכול להחזיר אותו לחנות והם מתוקנים ונמכרים שוב. את הג'ינסים המשומשים קיבלו הסטודנטים בשנקר, ואותם פרקו, הרכיבו מחדש, ויצרו מערכות לבוש עכשוויות. 

אם בשנות החמישים הג'ינס היה מזוהה עם המורדים, בשנות השישים עם ילדי הפרחים, ובשנות ה 70' עם הפמיניסטיות והפנקיסטים, מה יגלם הג'ינס כיום? נשאלו הסטודנטים שנה ג׳ בקורס אותו מעבירה מאיה ארזי ומנחה טכנית אופיר איבגי. ״ג'ינס הוא בגד המוגדר על ידי החומר ממנו הוא עשוי, ומזוהה עם פרטי לבוש מאוד מסוימים ואייקוניים. הדנים הוא חומר ייחודי בכך שהבד הבסיסי יכול להשתנות לחלוטין בעזרת כביסה, שפשוף וטכניקות שונות, כמו *טבולה ראסה״, והוא משתפר ככל שהוא מתיישן״ מסבירה שיר כהן (24) סטודנטית בקורס. ״טאבולה ראסה (מלטינית: Tabula rasa,"לוח חלק"), תאוריה לפיה בני אדם נולדים ללא מידע פנימי אלא כ"לוח חלק", כשהידע האינדיווידואלי נצבר כחלק מניסיון החיים ומתפיסת העולם דרך החושים״. 

YoSsee Jeans-595.jpg

אחד הדגמים הבולטים, שלא ניתן להישאר אדישים לגביו, הוא גם הדגם שעיצבה שיר, וזכה במקום הראשון במסגרת תחרות שנערכה בשיתוף המותג. ״בפרויקט שלי בחרתי לדבר על מחאת החיג'אב באיראן, ג'ינס הוא סמל לבגד מחאה, באיראן, החל מגיל שבע כל אישה מחויבת ללבוש כיסוי ראש, לצורך העניין- אפילו תיירות. כאשר חקרתי על המחאה, מצאתי שדווקא במיעוט מוסלמי, לצורך העניין באמריקה, נשים דווקא עוטות את החיג'אב בדיוק מאותה הסיבה, סמל לעצמאות ולחופש. בפרויקט התייחסתי להשפעות אמריקאיות בתרבות הערבית. לקחתי את ג'קט הג'ינס האמריקאי הקלאסי והתאמתי אותו עבור לובשות החיג׳אב. בתחילת התהליך העיצובי, נורא רציתי לגעת בנושא ולא כיוונתי לקהל יעד מסוים. אך במהלך העיצוב הבנתי שהלקוחה שלי היא חלק בלתי נפרד מהעיצוב״.

את הדגם של שיר נראה צועד על המסלול בשבוע האופנה במסגרת תצוגת האופנה של שנקר. אין ספק ששיר כבר סימנה את דרכה כמעצבת בזכות הדגם פורץ הדרך המייצג מגמות תרבותיות בינלאומיות, ולא פלא שכמו רבים מבוגרי בית הספר היא חולמת גם על קריירה מעבר לים. שאלנו אותה איפה היא רואה את עצמה בעוד 10 שנים מהיום, והיא עונה ״בעוד 10 שנים אני רוצה להיות עסוקה בעיקר, אני חולמת על יפן, אבל גם יפו תעשה אותי מאושרת. אני חולמת על מותג וסטודיו משלי, בארץ, עם צבעים שעושים אותי שמחה ובגדים שעדיין אין. אני כותבת ומחייכת תוך כדי ואולי קצת מתנצלת בתשובות שלי, אז בעוד 10 שנים הייתי רוצה גם להפסיק להתנצל״.

 צילום: יוסי גמזו לטובה

עוד גאווה ישראלית

השבוע הציג מעצב שמלות הכלה והערב ליאור צ'רכי את קולקציית הקיץ שלו בשבוע האופנה בפאריז. התצוגה התקיימה במסגרת קטגוריית מעצבים צעירים ומבטיחים מכל העולם.

ליאור צ'רכי (32), בעל בית אופנה לשמלות כלה בתל אביב, מעצב לקהל לקוחות שאופנה היא חלק מרכזי בחייהן. העיצובים של צ'רכי משלבים טקסטיל ובדים עשירים, תוך דגש על ירידה לפרטים הקטנים, התאמת הגזרה לאופי הלקוחה ולגופה הנשי והאישי. עבודות יד מהוות חלק ניכר בדגמיו של ליאור, את כתב היד שלו ניתן לאפיין בשילובים של טכניקות מסורתיות, התחדשות מתמדת ושמירת קו האופנה. את השמלות הוא יוצר בעיצוב אישי, כשהן נתפרות בסטודיו בצורת עבודה חיה ונושמת. הוריו ומשפחתו של צ'רכי היגרו מאיראן לישראל. ליאור ספג רבות מן התרבות המערבית, אך בה בעת קשור מאוד לשורשיו המזרחיים, הבאים לידי ביטוי בחייו האישיים והמקצועיים.

 שמה של הקולקציה שהוצגה ״ידיים עובדות״ והיא נולדה מתוך נקודת מבט אישית הנותנת כבוד לעבודות יד קפדניות תוך כי שילוב של גזרות גאומטריות המדגשות ומחמיאות לקימורי הגוף הנשי. הצבע הלבן על גווניו הוא השולט בקולקציה, לצד שמלות הרקומות אבני סברובסקי, פנינים, טכניקות פיסול סביב הגוף בבדי תחרה בעבודת יד, פליסה, שיפון, משי, טול, טאפט, פרינג', ופנינים. 

ליאור צ'רכי שבוע האופנה בפריז, מרץ 19. צילום יחצ חול  (2).jpg

צילום: יח״צ חו״ל

הגר טהר לב, 41, בעלת והעורכת הראשית של מגזין it.

שנים ניהלה הגר בלוג אופנה עצמאי וכתבה במגזינים השונים. התשוקה לאופנה, והחיפוש אחר פלטפורמה שתדבר לאוהבי אופנה כמוה, הביא אותה להקים את מגזין it.

הגר באינסטגרם: hagar_ta@