שישה גיבורי תרבות שמוכיחים שאיסלאם זה חם

שישה גיבורי תרבות שמוכיחים שאיסלאם זה חם

מכוכבי האירוויזיון הקרוב, דרך כוכבי תכניות טלויזיה, יוטיוב, ומגזינים, עולם האופנה מוכיח שבדרכו שלו הוא יודע ומוכן לחולל מהפיכות, ולקדם פלורליזם, ומגמות תרבותיות חדשות

בעשור האחרון מקבל עולם האופנה תפקיד משמעותי בתרבות העולמית, כשהוא נותן במה בפתיחות המאפיינת אותו לקידום אג׳נדות, פלורליזם, רב-תרבותיות, תנועות ומחאות. היכולת לתת ביטוי במגוון ערוצים וכלים לדמויות פורצות דרך, ולסיפורים אישיים מעוררי השראה, מאפשרת נקודת מבט נוספת על מגמות טעונות המגלמות אפילו את המחלוקות האנושיות הגדולות ביותר. אחת מן התופעות התרבותיות הבולטות והמאתגרות של העשור האחרון בעולם המערבי, היא גל ההגירה העצום וקליטת הפליטים הרבים מארצות האיסלאם באירופה. המגמה, שמלווה לא פעם במחלוקות וביקורות, מתקבלת בהכלה, תוך יחס חם ומחבק בעולם האופנה והבידור, שמוכיח שניתן להתגבר על דעות קדומות, ולתת במה לדמויות שעד היום היו רחוקות מהמיינסטרים. הייצוג הנרחב שניתן לדמויות המייצגות את תרבות המהגרים, פותח עבורנו צוהר אל עולם עמוק, מרתק, בעל גוונים ורבדים רבים. הכירו את גיבורי התרבות העכשיויים שמוכיחים שאיסלאם זה הטרנד החם.


ראפ בערבית על בימת האירוויזיון

בחודש מאי 2019 תארח ישראל את תחרות האירוויזיון. לפחות שניים מהמועמדים שייקחו בו חלק הם ממוצא ערבי, עובדה שבאה לידי ביטוי בצורה מובהקת ולא מתנצלת ביצירות שלהם ובקמפיין האירוויזיון שהם מובילים. מחמוד, ראפר איטלקי ממוצא מצרי מגיע לתחרות לייצג את איטליה עם הלהיט “soldi״ כשהוא מועמד מוביל לזכייה. השיר המעולה של מחמוד, מושפע משורשיו, הוא מזכיר בו את ה״רמאדן״ ומשלב קטע שלם בשפה הערבית. עוד באירוויזיון השנה, הנציג הצבעוני והבולט ששולחת צרפת, בילאל חסאני בן ה 19, צרפתי ממוצא מרוקאי, ששמו כבר נקשר בפרשיות הקשורות בטרור ובאיומי החרמת התחרות, הוא זכה לביקורות נוקבות מצד גורמים מוסלמים דתיים בשל נטיותיו המוצהרות, המאתגרות את הלכות הדת המוסלמית. מדובר בבחור צעיר ובולט בחיצוניותו, ג׳נדרקוויר, שאף נפגש בעת ביקורו בישראל עם נציגי הקהילה הלהט״בית, ואין ספק שיוסיף המון סטייל וגוון לתחרות, שירו המדובר “ROI” מלווה בקמפיין מבריק, וגם הוא עומד בראש טבלאות ההימורים לזכייה, על אף היכולות הווקאליות הפחות מוצלחות שלו.

זה גבר או אישה?

דמותו של חסאני הצרפתי היא חלק ממגמת פריחה מרתקת של ג׳נדרקוויר ממוצא מוסלמי, שחיים ומתגוררים בארצות מערביות, עובדה שככל הנראה תורמת ומאפשרת להם לבטא את אישיותם ופנימיותם ללא חשש. דמויות כאלה נראות יותר ויותר על המסך, במרכז הסדרה ״כאן ועכשיו״ של HBO, עומדת דמותו של נאביד שוקראני, שמגלם השחקן מרוואן סלאמה, נער נונ-בינארי ממוצא אירני, החובש כיסוי ראש ומתאפר, ובו בזמן מתפלל במסגד. ב״פרוייקט מסלול״ גרסת הצעירים השתתף המעצב המוכשר האווה איברהים, ובכל פרק הפתיע עם כיסוי ראש אחר ואיפור הכולל שפתונים בגוונים נועזים, וגבות בוהקות.

״חובש כיסוי ראש ומתאפר ובו בזמן מתפלל במסגד״ השחקן מארוון סלאמה בתור ״נאביד שוקראני״ ג׳ינדרקוויר בסדרה “כאן ועכשיו” HBO

״חובש כיסוי ראש ומתאפר ובו בזמן מתפלל במסגד״ השחקן מארוון סלאמה בתור ״נאביד שוקראני״ ג׳ינדרקוויר בסדרה “כאן ועכשיו” HBO

״יום האישה המוסלמית״ ב״ניילון״

גם בעולם הביוטי נמצא כשרונות כמו מעצב הגבות הבריטי סאליח, יוטיובר מצליח בעל מאות אלפי עוקבים, העוסק בעיצוב גבות ושיער פנים, איפור וטיפוח, ומגדיר מחדש גבריות מזרחית. ברחובות אירופה, במהלך שבועות האופנה האחרונים, ראינו יותר ויותר נשים אופנתיות בכיסוי ראש מסורתי, והחודש, אף ציין מגזין האופנה ״ניילון״ את ל״יום האישה המוסלמית״ muslimwomensday והעניק לו סיקור מיוחד.

הגר טהר לב, 41, בעלת והעורכת הראשית של מגזין it.

שנים ניהלה הגר בלוג אופנה עצמאי וכתבה במגזינים השונים. התשוקה לאופנה, והחיפוש אחר פלטפורמה שתדבר לאוהבי אופנה כמוה, הביא אותה להקים את מגזין it.

הגר באינסטגרם: hagar_ta@