כשלאייקון הסטייל האמריקנית החדשה יש שיער סגול ופה גדול

ההשראה, הסטייל, והמסר של מייגן ראפינו, קפטן נבחרת ארה״ב בכדורגל נשים, לנשיא טראמפ

תמונות: אינסטגרם mrapino@

מייגן ראפינו (34), קפטן נבחרת כדורגל הנשים של ארה״ב נכנסה בסערה אל חיינו כשהצהירה בהפגנתיות במהלך משחקי גביע העולם בכדורגל נשים, שלא תתארח בבית הלבן והיה וקבוצתה תזכה בתואר, וזאת לאחר שהנשיא דונאלד טראמפ פירסם הזמנה. היא סינדרלה בת זמננו, אישה, לסבית, העוסקת בספורט מקצועני, תחרותי, המזוהה לרוב כגברי, שהופכת לקונצנזוס בינלאומי, וזוכה להכרה ולאהבה אינסופית, על אף ולמרות יש יגידו, שהיא מגיעה מן בשוליים, או הולכת נגד הזרם.

קבלה ושוויון

ראפינו, דמות צבעונית במיוחד, מבפנים ומבחוץ, הניפה כצפוי את גביע העולם בטורניר לנשים לשנת 2019, הניצחון הסוחף, והעניין בקפטנית ״עם הביצים״, בעלת השיער הסגול וה״פה הגדול״, זוכה לסיקור נרחב בכל הרשתות, בהמשך היא נושאת בבית העיריה של ניו יורק נאום ניצחון מרגש ובלתי נשכח בעל אופי חברתי ליברלי, המדבר בין היתר על הכלה קבלה ושוויון, וסוחפת את הקהל עם מסר מעצים אופטימי וחיובי, והיא עושה את זה בחן ובסטייל הייחודי והכובש שלה, תוך שהיא לא חוסכת ״עקיצה״ כלפי הנשיא המכהן וההזמנה לבית הלבן, וברצינות היא מוסיפה ״אנחנו צריכים לעשות יותר, לאהוב יותר, לשנוא פחות, להקשיב יותר, לדבר פחות, זו האחריות של כולנו להפוך את העולם הזה לטוב יותר, והקבוצה עושה בדיוק את זה, מתוך הבנה של המעמד בה היא נמצאת והפלטפורמה שניתנה לה, אנחנו נשים ספורטאיות ואנחנו משחקות כדורגל, אבל אנחנו הרבה יותר מזה… זה הזמן להתקדם לשלב הבא, הקבוצה הזו מייצגת את כולם״. במקצועיות של מטיפים דגולים וכריזמטיים היא מוסיפה לנאום מחוות שונות של הודיה שלא היו מביישים את מרטין לותר קינג עליו השלום או את הגלגול העכשיוי בן ימינו, ברק אובמה על שלל נאומי ההעצמה והתקווה לעתיד שלו, שאזרחים אמריקאים רבים מתגעגעים אליהם כל כך. רק שהיא הגרסה הלבנה הלהט״בית שלהם, שחושפת את המשוואה, לפיה באמריקה, המכנה המשותף בין אישה לבנה מהקהילה הלהטב״ית ובין גבר ממוצא אפרו-אמריקני הוא שותפות גורל לחוסר שוויון היסטורי וכמיהה משותפת לתיקונו.

מאתגרת את אידאל היופי

לא רק את הבית הלבן ואת הנשיא היא מאתגרת. אחרי שהשיער הסגול הקצוץ שלה הפך לסמל על המגרש, היא מסמנת וי גם בגזרת הסטייל. לנאום הניצחון היא מגיעה בלוק קז׳ואל שחור ספורטיבי מינימליסטי ומשקפי ״לנון״ עגולים, ראפינו מזוהה גם עם משקפי שמש בסגנון סיקסטיז בעלות מסגרת אדומה בהשראת קורט קוביין שאיתם היא מצטלמת לא מעט, בטקס פרסי ה ESPYS האחרון הציגה מראה אנדרוגיני מעודכן הכולל חליפה מחוייטת בעלת מכנסיים קצרים ומחשוף עמוק וחושני. נאמנה לז׳אנר היא לעיתים קרובות לובשת בגדים המתכתבים עם ספורט כמו ג׳קט קולג׳ אופנתי, ובעיקר בלייזרים וחולצות אוברסייז מכופתרות. היא כבשה כבר את שער מגזין הספורטס אילוסטרייטד כשהצטלמה בבגד מינימליסטי המדגיש גוף שרירי ונשי ומאתגרת את אידיאל היופי .

רק באמריקה

אין ספק שראפינו מסתמנת כאחת הדמויות הנשיות פורצות הדרך המובילות כיום בעולם, ולא בכדי היא דמות נערצת חוצת מגזרים ומגדרים, ואהודה בקרב נערות נשים וגם גברים. סרטונים בכיכובה, איורים, דיוקנאות, ממים, ואמירות שלה מככבים כציטוטי העצמה והשראה ברשתות החברתיות, והיא זוכה להיכנס אל לב הקונצנזוס הציבורי. אין ספק כי ראפינו בנויה בדיוק מהחומרים המרכיבים מנהיגים אהובים וגיבורי תרבות אמריקאיים קלאסיים, סיפור סינדרלה אם תרצו. אבל אם נניח את הציניות לרגע בצד, העולם בהחלט זקוק לדמויות כמו ראפינו, ובמיוחד היום, העולם זקוק לאלטרנטיבות ראויות, ל״בוסט״ של ערכים, של אידאל, וכנות, את כל אלו היא מייצגת נאמנה. ראפינו נכנסת כעת אל פנתיאון ״האמזונות״, אותן נשים, לא מספיק נשים, הפורצות לא רק תקרת זכוכית אחת, אלא כמה וכמה במהלך הדרך.

הגר טהר לב, 41, בעלת והעורכת הראשית של מגזין it.

שנים ניהלה הגר בלוג אופנה עצמאי וכתבה במגזינים השונים. התשוקה לאופנה, והחיפוש אחר פלטפורמה שתדבר לאוהבי אופנה כמוה, הביא אותה להקים את מגזין it.

הגר באינסטגרם: hagar_ta@